İdlib Halep Olma Yolunda, Muhalifler Afrin’e Geçiş Yapıyor

İdlib’de çatışmalar yoğunlaşmış, Rusya sivilleri gözetmeksizin bombardımana devam ederken, bazı muhalif gruplar İdlib’ten Zeytin Dalı Operasyonu’na destek vermek için Afrin’e doğru hareket ediyor.

, 0 Yorum

Muhalifler, Zeytin Dalı Harekâtı’na Destek Vermek İçin Afrin’e Geçiş Yapıyor

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, bazı muhalif gruplara bağlı savaşçılar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Afrin’de icra edilen Zeytin Dalı Harekâtı’na destek vermek için Afrin’e gitmek üzere Türkiye istikametine doğru hareket ediyor.

Yerel kaynaklar, İdlib’den Afrin harekatına destek vermek için çıkış yapıp, Türkiye’ye girmek üzere yola çıkan grupların başında Feylaku’ş Şam, Nureddin Zengi Hareketi ve 23’üncü Tümen’in geldiğini bildiriyor.

Öte yandan bölge kaynakları tarafından, Afrin harekatına destek için Türkiye istikametinde hareket eden muhaliflere ait askeri konvoya ait görüntüler servis edildi.

Servis edilen görüntü:

İdlib’in güneyinde şiddetli çatışmalar

Öte yandan İdlib’in doğu ve güney kırsal bölgesine Rusya ve İran destekli rejim koalisyonunun ilerleyişi devam ediyor. Ebu Zuhur beldesinin de kontrol altına alınmasının ardından beldenin batısındaki Serakib bölgesine yönelik ağır hava ve kara bombardımanı başlatan koalisyonun sonraki hedefinin bu bölge olacağı tahmin ediliyor.

Rusya destekli rejim koalisyonuna bağlı güçlerin İdlib kırsalındaki ilerleyişinin durdulamayışının sebebi olarak, sivil-asker ayrımı yapmayan hava ve kara bombardımanlarının yanında, savaşçı eksikliği de gösteriliyor.

Düşürülen Rus uçağı

Muhaliflerin dün İdlib’in doğu kırsalındaki bölgede Rusya’ya ait Su-25 tipi savaş uçağını güdümlü füzeyle düşürmesinin ardından, Rusya bölgedeki sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarını artırmış durumda.

Yerel kaynaklar, Rusya’nın İdlib kırsalında dün geceden bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda, çoğu kadın ve çocuk en az 20 sivilin yaşamını yitirdiğini aktarıyor.

Ajanslar

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN