Irak Ordusu ‘Telafer’i Bombalıyor

Irak ordusu ‘Telafer’i havadan bombalamaya başladı. Çatışmaların ve şiddetin etkilediği Telafer’de, İran destekli Haşdi Şabii güçlerinin de operasyonda yer alma ihtimali ve katliam yapılacak endişesi bölgedeki gerilimi artırdı.

, 0 Yorum

Irak ordusu Musul’un batısında yer alan ‘Telafer’i Havadan bombalamaya başladı. Çatışmaların ve şiddetin etkilediği Telafer’de, İran destekli Haşdi Şabii güçlerinin de operasyonda yer alma ihtimali ve katliam yapılacak endişesi bölgedeki gerilimi artırdı.

Irak ordusu, 2014’ten bu yana IŞİD’ın elinde olan Türkmen kenti Telafer’e operasyon başlattı. Musul kent merkezinin geçen ay IŞİD’dan kurtarılmasının ardından, yeni hedefin Telafer olduğu açıklanmıştı. Söz konusu operasyon birçok açıdan kritik öneme sahip.

Özellikle İran destekli Haşdi Şabii güçlerinin operasyonda yer alma ihtimali bölgedeki gerilimi artırdı. Musul operasyonun başladığı Ekim 2016’dan bu yana büyük bir sorun olarak öne çıkan Haşdi Şabiilerin operasyonda yer almaması konusunda Türkmenler ve Türkiye, Iraklı yetkilileri uyardı. Türkiye, Haşdi Şabii’nin Türkmen kentine girmesinin telafisi olmayan ağır sonuçlara yol açacağını Iraklı yetkililere iletti.

Bağdat yönetiminin Haşdi Şabii güçlerine yasal statü vermesinin ardından Irak içerisindeki etkisini artıran Haşdi Şabii güçleri, Irak ordusunun yanında Musul operasyonuna katıldı. Ancak, bu güçlerin kent merkezine girmesine izin verilmedi.

Nitekim Haşdi Şabii güçlerinin Musul’un güneyinde IŞİD’dan kurtardığı Sünni yerleşim yerlerinde gerçekleştirdiği katliamlar basına yansırken, bu durum bölge halkının endişesini daha da artırdı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN