Irak’ta 16 Türk kadına idam: Suçları IŞİD mensuplarının eşleri olmak mı?

Bağdat hükümeti tarafından idama mahkum edilen 16 Türk vatandaşının tamamının kadın olduğu öğrenildi.

, 0 Yorum

Irak’ta görülen davada, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) üye olmak suçlamasıyla yargılanan 15 Türkiye vatandaşı kadın suçlu bulundu ve idam cezasına çarptırıldı.

AFP’nin bir mahkeme yetkilisine dayandırdığı haberinde, IŞİD üyeliğinden suçlu bulunan bir başka Türkiye vatandaşı kadına da ömür boyu hapis cezası verildiği belirtildi. Bağdat hükümeti, başta Musul olmak üzere sınırları içerisinde IŞİD’in elindeki yerleri geri aldıktan sonra çok sayıda kadın ve çocuğu da gözaltına aldı. En az 560 kadının ve 600 çocuğun IŞİD mensubu ya da IŞİD’lilerin akrabası olmak suçlamalarıyla gözaltına alındığı ve yargılama süreçlerinin başlatıldığı ifade ediliyor.

Ocak ayında Alman bir kadın IŞİD’e lojistik destek verme suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmıştı. Şubat ayı başında da yine bir Türk vatandaşı kadına idam cezası verilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu yargı süreçlerinin “adil olmadığını” açıkladı. AFP haberinde, uzmanların tahminlerine göre Irak’ta IŞİD üyesi olma suçlamasıyla cezaevinde 20 bin civarında kişinin bulunduğunu ancak bununla ilgili resmi verilerin bulunmadığını belirtti.

Irak’taki Terörle Mücadele Yasası, mahkemelere IŞİD adına eylemlere karışmasalar dahi şüphelilerin üye olmak ya da yardım ve yataklık suçlamalarından idama cezasına çarptırılmalarına olanak tanıyor. Söz konusu Türk kadınların IŞİD mensubu olup olmadığı ise bilinmiyor. Birçok kadın yalnızca IŞİD mensuplarının ailesinden olduğu için tutuklanıp mahkum edilebiliyor.

Bu kadınların bir kısmının bölgede kendi iradeleriyle bulunmadığı da ifade ediliyor. Bağdat hükümetinin bu kararına yönelik uluslararası anlamda bir ses yükselebilmiş değil.

Kaynak: BBC Türkçe ve Mepa News

 

 

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN