İşgalci Ruslar Kırımlı Müslümanların Evlerine Baskın Düzenledi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde işgalci Rus kolluk kuvvetleri 11 Ekim sabah saatlerinde, işgalciler Kırımlı Müslümanların evlerine baskın düzenledi.

, 0 Yorum

Rusya tarafından işgal edilen Kırım Bahçesaray’da işgalci Rus kolluk kuvvetleri 11 Ekim sabah saatlerinde, işgalciler Kırımlı Müslümanların evlerine baskın düzenledi.

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, Kırım Tatar aktivistleri Temur İbragimov, Marlen Asanov, Memet Belalov, Seyran Saliyev’in evlerinde arama düzenlendiğini bildirdi.

Kırım’da Gözaltına Alınanların Eşleri Açıklama Yaptı

Gözaltına alınanların eşlerinin yaptıkları açıklamada; “Bizim korkacağımız bir şey yok. Çünkü biz herhangi bir suç işlemedik. Gizleyecek bir şey olmadığı gibi bizde saklanmıyoruz.

Bu yüzden sakince hareket ediyoruz.  Gözaltına alınma ve sorgu sırasında ben şöyle dedim: Bir gün gelecek ve onlar yaptıkları iş için özür dileyecekler, yardım dilenecekler ama artık çok geç olacak! Çok geç!

HAYIR, bu sözlerim sadece duygularımda ifade edilen sözler değil.

Rusya menşeli yönetilen Kırım da, bende duygu kalmadı artık. Zira bu yönetim korkak ve dönek bir yönetimdir.

Rahim olan Allah, sizinle hesaplaşacak!” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan ‘Elif’ Kırım Tatar çocuk merkezinin Müdürü Lütfiye Zudiyeva, aramaların beş evde yapıldığını belirtti.

Evinde arama yapılanlar; Salaçık kafesinin sahibi Süleyman Asanov, üçüncü kez evinde arama düzenlenen Kırım Tatar aktivist Seyran Saliyev, Kırım Tatar aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov…

Rus işgali altındaki Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bugün 11 Ekim’de, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarları Memet Belalov, Seyran Saliyev ve Timur İbragimov’un gözaltına alındığı bildirildi.

Timur İbragimov’un evinde güya yasak kitapları arayan işgalciler her yeri altüst etti. İbragimov’un arama sırasında evinde 10 günlük bebeği bulunuyordu.

Kırımlı Müslümanlara Destek Verenler Gözaltına Alındı

İşgalciler, evlerinde arama yapılan soydaşlarına destek vermek için toplanan Kırım Tatarlarını gözaltına almaya başladı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, bugün 11 Ekim sabah saatlerinde, Kırımlı Müslümanların evlerinde düzenlenen aramalar sırasında soydaşlarına destek vermek için evlerin yakınlarında toplanan Kırımlı Müslümanları da gözaltına almaya başladı.

QHA muhabirinin aktardığına göre, Kırım Tatarı Süleyman Asanov’un evinin yanında 62 yaşındaki Refat Asanov (Süleyman’ın babası), Elnur Asanov (kardeşi), Ernes İbragimov (akrabası), Ruden Neciev, Eldar Asanov (Süleyman’ın komşusu) gözaltına alınarak Bahçesaray polis şubesine götürüldü.

Bunun dışında Seyran Saliyev’in evinin yanında, Alimdar Belalov ve Ahmad Süleymanov’un gözaltına alındığı bildirildi.

2 Ekim Tarihinde 4 Kırımlı Müslüman Daha Gözaltına Alındı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2 Ekim’de gözaltına alınan 4 Kırım Tatarının, Akmescit’te FSB binasında bulunduğu bildirildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2 Ekim tarihinde evlerine baskın düzenlenerek gözaltına alınan 4 Kırım Tatarı Renat Süleymanov, Talât Abdurahmanov, Arsen Kubedinov ve Seyran Mustafayev’in şu anda Akmescit’te Franko bulvarı 13 adresinde bulunan Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin sözde Kırım Müdürlüğü’nde tutulduğu bildirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren avukat Edem Semedlâyev, “Renat Süleymanov, Franko Bulvarı’ndaki FSB binasında tutuluyor, diğer 3 Kırım Tatarı da buraya getirildi. Şimdilik onlar ceza kanununun 282. Maddesine göre “aşırıcı grubu organize etme” ve “ona katılmakla” suçlanıyorlar. Renat Süleymanov hakkında “aşırıcı grubu kurmak” iddiasıyla şüphelenilirken diğerleri de gruba katıldıklarından dolayı tutuluyor” diye kaydetti.

FSB’de, gözaltına alınan Kırım Tatarlarının sorgusuna katılan avukatlar Edem Semedlâyev, Emil Kurbedinov ve Mammet Mambetov bulunuyor.

Bilindiği gibi, Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit bölgesi Molodyojnoye kasabasında ikamet eden 3 kız çocuğu babası 48 yaşındaki Kırımlı Müslüman Renat Süleymanov’un evine, işgalci güçler 2 Ekim sabahı erken saatlerde baskın düzenledi. Aramadan sonra Renat Süleymanov, tanıtma işareti olmayan araçlarla belirsiz bir yere götürüldü.

Ardından Karasupazar (Belogorsk) bölgesi Terekli Şeyh Eli (Melniçnoye) köyünde ikamet eden Talât Abdurahmanov’un evinde arama yapıldığı öğrenildi. Avukat Mammet Mambetov, aramadan sonra 1953 doğumlu Kırımlı Müslüman Talât Abdurahmanov’un da belirsiz bir yere götürüldüğünü aktardı.

Bunun dışında avukat Edem Semedlâyev, Renat Süleymanov ve Talât Abdurahmanov’un dışında, 2 Kırım Tatarının daha Arsen Kubedinov ve Seyran Mustafayev’in de gözaltına alındığını bildirdi.

Köklüdeğişim

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN