“İsrail” Nisan’da Mescid-i Aksa ve Camilere 128 Saldırı Gerçekleştirdi

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı, “İsrail” güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin Nisan ayında başta Mescid-i Aksa olmak üzere Filistin’deki camilere 128 saldırı ve baskın yaptığını bildirdi.

, 0 Yorum

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı, “İsrail” güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin Nisan ayında başta Mescid-i Aksa olmak üzere Filistin’deki camilere 128 saldırı ve baskın yaptığını bildirdi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi bayramları gerekçe gösterilerek “İsrail” polisi himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilerin Nisan ayında arttığını belirtti.

Şeyh Edis, “İsrail” güçlerinin Mescid-i Aksa’yı kuşatmaya ve ibadete gelen Müslümanlara baskı uygulamaya devam ettiğini vurgulayarak, Yahudi yerleşimcilerin sadece Mescid-i Aksa’ya 33 kez baskın düzenlediğine dikkati çekti.

“İsrail”in Doğu Kudüs’ü işgal ettiği 1967’den bu yana Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilere Harem-i Şerif’in içinde ilk defa “Yaşasın “İsrail” halkı” şeklinde slogan atmalarına izin verdiğini belirten Şeyh Edis, “İsrail” polisinin kutsal mabedin çevresinde bulunan birçok görevliyi gözaltına aldığını ve bazılarına uzaklaştırma cezası verdiğini kaydetti.

Şeyh Edis, “İsrail” askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’nın El-Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim Camisi’nde cuma günleri ezan okunmasına izin vermediğini, “İsrail” makamlarının da Mescid-i Aksa’nın doğu surlarına bitişik tarihi Yusufiye kabristanında kazı çalışmalarını hızlandırdığını ifade etti.

“İsrail” polisinin, içinde Mescid-i Aksa’nın da bulunduğu işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki varlığını güçlendirdiğinin altını çizen Şeyh Edis, “İsrail” askerlerinin de Harem-i İbrahim’in içinde bulunduğu El-Halil’in Eski Şehir bölgesindeki askeri varlığı güçlendirdiğini aktardı.

Şeyh Edis, “İsrail” askerlerinin Yahudi bayramlarını gerekçe göstererek Harem-i İbrahim’i peş peşe iki günlüğüne ibadete kapattığı, Nisan ayı boyunca 58 vakit namazı için ezan okunmasına izin vermediği bilgisini paylaştı.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Edis ayrıca “İsrail” askerlerinin, Yahudi yerleşimcilere, işgal altındaki Batı Şeria’nın Selfit kentinde bulunan ve Müslümanlara ait olan bazı dini makamlara baskın düzenlemesine koruma sağladığını ve dini ayinler düzenlemelerine izin verdiğini kaydetti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN