Kafkasyalı Engelli Muhacir Sınırdışı Edilmek Üzere Gözaltına Alındı

2008 yılında Türkiye’ye gelen ve burada iki ameliyatı geçiren 29 yaşındaki engelli Çeçen Apti Tovzaraliev 9 Aralık Cumartesi günü Başakşehir’deki evinden alınarak Başakşehir Bayramtepe Karakolu’na götürüldü.

, 0 Yorum

Türkiye-Rusya ilişkilerindeki yakınlaşmalara bağlı olarak Kafkasyalı muhacir ailelere yapılan zulüm her geçen gün artıyor. 2008 yılında Türkiye’ye gelen, 29 yaşındaki engelli Çeçen muhacir Apti Tovzaraliev 2 gün önce  Başakşehir’deki evinden alınarak Başakşehir Bayramtepe Karakolu’na götürüldü.

3 ağabeyi Rusya’nın işgaline karşı yurdunu savunurken (inşallah) şehit olan Apti Tovzaraliev, 2001 yılında Azerbaycan’a, 2008 yılında Türkiye’ye geldi. 3 yıl önce beynindeki tümörden ötürü ilk ameliyatını, 1 ay önce de ikinci ameliyatını olan 29 yaşındaki engelli Çeçen muhacir Apti Tovzaraliev, annesinin yardımı olmadan hayatını idame ettiremiyor.

Apti Tovzaraliev’in hangi hukuki ve vicdani gerekçelere dayanarak gözaltına alındığı hâlâ netlik kazanmış değil.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in ziyareti öncesinde gerçekleşen bu hadise, geçtiğimiz ay gerçekleşen kimi Çeçen suikastlerinden sorumlu oldukları gerekçesiyle tutuklu bulunan iki Rus ajanın Rusya’ya iadesini hatırlattı. Zira Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) için çalışan Juri Anisimov ve Aleksandr Smirnov adlı ajanların 694 sayılı KHK ile MİT Kanunu’nun 26. Maddesine eklenen takas kanunu kapsamında tahliye edildiği ortaya çıkmıştı. Hatta Köklü Değişim Medya olarak yaptığımız haberde;

“Bu KHK Hep Muhacirler Aleyhine

694 sayılı KHK ile MİT kanunun 26. Maddesine eklenen takas kanunu kapsamında mazlum muhacir Müslümanlar katledilecekleri ülkelerine iade edilirken, Çeçen muhacirlerin katilleri ise yine bu kanun kapsamında bir kahraman gibi karşılanacakları memleketlerine gönderiliyorlar.” diyerek tepkimizi belirtmiştik.

Görünen o ki Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası ilişkilerini muhacirler üzerinden yürütüyor. Ne zaman uluslararası bir görüşme olsa, ziyaret öncesinde ya da sonrasında ilgili devlete adeta bir “jest” mahiyetinde operasyonlar, gözaltılar, tutuklamalar ve sınırdışılar ile Müslüman muhacirler karşı karşıya kalıyor.

Şimdi de engelli Çeçen muhacir Apti Tovzaraliev’in de bu KHK kapsamında sınırdışı edilmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bir taraftan ülkede cirit atan Rus ajanlar memleketlerine iade edilirken, diğer taraftan mazlum Müslümanlar kimi zaman DEAŞ adı altında, kimi zaman da gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alınmakta ve belki de öldürülecekleri memleketlerine gönderilmektedirler.

Köklü Değişim Medya olarak engelli Çeçen Müslüman kardeşimiz Apti Tovzaraliev’in şahsında tüm mazlum muhacirlere yapılan zulümlerin sonlandırılması çağrımızı yineliyoruz. Devlet ve hükümet yetkililerini duyarlı ve sorumlu davranmaya davet ediyor ve diyoruz ki: size sığınan mazlumların duaları sizin devletlerarası çıkarlarınızdan daha değerlidir. Gelin mazlumların ahını almaktan vazgeçin! Unutmayın ki mazlumların duası ile Allah Subhanehu ve Teâlâ arasında engel yoktur!

Apti Tovzaraliev’in Rusya’ya İadesine Dur De!

 

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN