Kalın: ‘Rusya ile Koordinasyon Müttefiklere Sırt Dönmek Değil’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili, “Rusya ile koordineli olmak diğer müttefiklerinize sırtınızı döndüğünüz anlamına gelmez.” dedi.

, 0 Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili, “Rusya ile koordineli olmak diğer müttefiklerinize sırtınızı döndüğünüz anlamına gelmez.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonunda da ABD başta olmak üzere uluslararası koalisyon ile çalıştığına işaret ederek, “Rusya ile koordineli olmak diğer müttefiklerinize sırtınızı döndüğünüz anlamına gelmez.” dedi.

Kalın, CNN International canlı yayınında TSK ve ÖSO’nun Afrin’in merkezini tamamen kontrolü almasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin bölgesini terör örgütü PKK’nın kolu olan PYD/YPG’den temizlemek için gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “PKK, BM ve ABD tarafından bir terör örgütü olarak tanınıyor. Eğer teröre karşı mücadelede samimi iseler Türkiye’nin sınırlarını bu terörist unsurlardan arındırmasını desteklemeliler.” ifadelerini kullandı.

Harekâtın başında gündeme gelen, sivillerin korunması gibi konularda Türkiye’nin çok dikkatli davrandığını ve sicilinin temiz olduğunu vurgulayan Kalın, şöyle konuştu:

“Geçen yıl Fırat Kalkanı Operasyonu’nda, yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alanı DEAŞ’tan temizledik, aynısını Afrin’de de yaptık. Sivil kayıplardan kaçındık. Musul, Rakka ve diğer bölgelerdeki operasyonlardaki sivil kayıplarla karşılaştırdığınızda, buralardaki operasyon yapılan kentlerin operasyon öncesi ve sonrası görüntülerini karşılaştırdığımızda, sicilimizin ne kadar temiz olduğu gayet açık görünüyor.”

Türkiye’nin operasyonun başından bu yana amaçları konusunda şeffaf olduğunun altını çizen Kalın, Afrin’e giren ÖSO unsurlarının evleri yağmaladığına dair iddiaları ciddiye aldıklarını, konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.

Bazı grupların verilen emirlere aykırı davranarak bu tür eylemlere girişmiş olabileceğini ifade eden Kalın, Türkiye’nin Afrin operasyonunun asıl amacının ilçe halkının güvenliğini sağlamak olduğunu, söz konusu olayların ciddi şekilde incelendiğini, halkın güvenliğini sağlamak için gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı.

Kimsenin güven problemi nedeniyle ilçeyi terk etmesini istemediklerini kaydeden Kalın, PYD/YPG’nin sivillerin çıkmasına izin vermeyerek onları kalkan olarak kullandığını hatırlattı.

“Rusya İle Koordineli Olmak Diğer Müttefiklerinize Sırtınızı Döndüğünüz Anlamına Gelmez.”

Türkiye’nin Afrin’in ardından Menbiç’e de bir operasyon düzenleyip düzenlemeyeceğine ilişkin soru üzerine Kalın, bu konuda ABD hükümetiyle önceki yıllarda da iletişimde bulunduklarını ve son 3-4 haftadır yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüklerini belirterek, PYD/PKK unsurlarının Fırat’ın doğusuna geçmesi konusunda ana çerçevenin belirlendiğini kaydetti.

Kalın, “Menbiç bir Kürt kenti değil, büyük oranda Arap kenti. Rakka operasyonunda önemli olabilir ama Rakka operasyonu bitti ve DEAŞ bu alanda büyük oranda silindi. Onların (PKK/PYD) burada kalmasına gerek kalmadı. Türkiye sınırına karşı bir tehdit oluşturuyor.” dedi.

PKK/PYD’nin Menbiç’teki alanları, Afrin’de olduğu gibi eğitim alanları olarak kullandıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Fotoğraflarlardaki bütün bu küçük askeri üsler, silahlara, paralara bakılırsa Afrin’in teröristleri eğitmek için ikinci bir Kandil yapılmaya çalışıldığını görüyoruz. Sınırımızda böyle bir şeye izin veremeyiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’nda Rusya ile iş birliği yapmasına ve bunun Türkiye-ABD ilişkilerine etkisine dair bir soru üzerine ise Kalın, “Afrin’de açık bir şekilde Rusya, İran ve aynı zamanda ABD ile koordineli çalıştık. Çünkü hava operasyonları yaptık, karadan da askerimiz girdi. Bu durumlarda koordineli olmanız gerekiyor ki böylece herhangi bir kazayı ya da çatışmayı engelleyesiniz.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonunda da ABD başta olmak üzere uluslararası koalisyon ile çalıştığına işaret ederek, “Rusya ile koordineli olmak diğer müttefiklerinize sırtınızı döndüğünüz anlamına gelmez.” değerlendirmesinde bulundu.

Şu anda Türkiye ve ABD ilişkilerinde iki ana konu bulunduğuna ve bunlardan ilkinin ABD’nin PYD/PKK’ya olan desteği olduğuna işaret eden Kalın, “Bir müttefik ya da stratejik ortak böyle bir terör örgütü ile nasıl çalışabilir anlamıyoruz.” görüşünü paylaştı.

Kalın iki ülke arasındaki bir diğer meselenin de ABD’deki FETÖ yapılanması olduğunu iki ülke sorunlarının çözülmesi için ABD’den güven tesis edici somut adımlar beklendiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN