Kanada’da kundaklanan mescitte faciadan dönüldü

Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Edmonton kentindeki mescide hafta sonu kundaklama girişiminde bulunuldu. İtfaiyenin hemen gelmesi büyük bir faciayı önledi

, 0 Yorum

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), cumartesi günü Alberta eyaletine bağlı Edmonton kentinin Edson kasabasında bulunan Edson İslam Toplumu ve Mescidi’ne yönelik kundaklama teşebbüsü yapıldığını açıkladı.

Açıklamada, mescidin ana giriş kapısına benzin dökülerek başlatılan yangının itfaiyenin müdahalesi ile büyümeden söndürüldüğü ve olayda kimsenin yaralanmadığı kaydedildi.

Saldırganın bulunması için çalışmaların devam ettiğini belirtildi.

“İçeride aileler ve çocuklar vardı”

Edson İslam Toplumu ve Mescidi Derneği Başkan Yardımcısı Toufik Baterdouk, “Cemaatten birkaç kişi namazlarını yeni bitirmişti. Bayram kutlaması yapıyorduk. İçeride aileler ve çocuklar da vardı. Yangın başladığında park yerinde olan bazı üyelerimiz hemen itfaiyeyi aramışlar. İtfaiyenin hemen gelmesi büyük bir faciayı önledi.” ifadelerini kullandı.

Hızla camiden uzaklaşan bir kişi görüldü

Güvenlik kamerası görüntülerini incelediklerinde yangın başladığında hızla camiden uzaklaşan çantalı bir kişi gördüklerini belirten Baterdouk, kayıtları polise teslim ettiklerini söyledi.

“Tüm Albertalılara hakaret”

Alberta Eyalet Başbakanı Rachel Notley de kundaklama girişimini “tüm Albertalılara bir hakaret” olarak nitelendirdi.

Notley, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Alberta’daki Müslüman topluluğunun, hükümetin yanlarında olduğunu bilmesini istiyorum. Sizleri bu tür nefret eylemlerini gerçekleştirenlerden koruyacağız. Bu saldırıyı olabilecek en kuvvetli ifadelerle kınıyorum. Bu şiddeti ve hastalıklı ruhu, hiçbir Albertalı kabul edemez.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN