Kimyasal Saldırıyı Araştırma Ekibi Doğu Guta’ya Giremiyor

BM güvenlik ekibi, rejimin kontrolündeki Doğu Guta’ya güvenlik nedeni ile giremedi. Rusya’nın kimyasal saldırıyı araştıran uzman heyetin incelemelerini geciktirerek bölgedeki kanıtları yok etmeye çalıştığı düşünülüyor.

, 0 Yorum

BM güvenlik ekibi rejimin kontrolündeki Doğu Guta’ya güvenlik nedeni ile giremedi. Suriye rejimi ve Rusya’nın kimyasal saldırıyı araştıran uzman heyetin incelemelerini geciktirerek bölgedeki kanıtları yok etmeye çalıştığı düşünülüyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün bölgeye araştırmalar yapmak üzere giriş yapıp yapamayacağı konusunda belirsizlik hakim. 7 Nisan tarihinde düzenlenen saldırılarda kimyasal madde kullanılıp kullanılmadığını araştırmak üzere Çarşamba günü OPWC’nin uzman heyetinin incelemeler yapmak üzere bölgeye girmesi bekleniyordu.

Çalışmalar öncesinde Birleşmiş Milletler’e bağlı bir güvenlik ekibi Duma’da iki ayrı bölgede güvenliği kontrol etmekle görevlendirildi. Ekip alanlardan birinde kalabalığın toplanması üzerine geri çekilme kararı alırken, diğer alanda silahlı saldırıya maruz kalınması ve bir bombanın patlatılması sonucu Şam’a geri döndü. Araştırmaların gecikmesi iddialarla ilgili belirsizliğin sürmesine neden oluyor. Kimyasal saldırı iddialarını reddeden Suriye rejimi ve Rusya’nın uzman heyetin incelemelerini geciktirmeye çalışarak bölgedeki kanıtları yok etmek için zaman kazanmaya çalıştığı öne sürülüyor.

Kimyasal Silah Mağduru Saldırıyı Anlattı

Öte yandan iki çocuğu ile birlikte Halep yakınlarındaki bir mülteci kampında kalan bir kadın klor gazına maruz kaldıklarını ileri sürdü.

Rasha Edlbi – Kimyasal saldırı mağduru

Bombardıman sesleri çoğaldı ve sonrasında klorun kokusunu duymaya başladık. Çok keskin bir koku. Ne yapacağımızı bilemedik. Çocukların yüzlerine maske taktık ama koku arttıkça arttı ve benim gözlerim yaşarmaya başım dönmeye başladı, kendimi kaybettim. Kocam beni tıbbi merkeze götürdü.”

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü uzman heyeti, iddiaları araştırmak üzere bölgeden toprak örnekleri toplayacak, görgü tanıklarıyla görüşerek kan, idrar, doku örnekleri alacak ve geride kalan silah artıklarını inceleyecek. Ancak üzerinden zaman geçtikçe kanıtların toplanmasının zorlaşacağından endişe ediliyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN