Kırım’da Rus Zulmü Devam Ediyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kremlin’in kontrolündeki sözde Yüksek Mahkeme dün yaptığı duruşmada, Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde Bahçesaray’da tutuklanan Kırımlı Müslümanların tutukluluk sürelerini uzattı.

, 0 Yorum

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kremlin’in kontrolündeki sözde Yüksek Mahkeme dün yaptığı duruşmada, Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde Bahçesaray’da tutuklanan Kırımlı Müslümanların tutukluluk sürelerini uzattı.

Kırım Dayanışması insan hakları teşkilatından yapılan açıklamada, Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov’un tutukluluk süresinin 12 Mayıs tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

Bunun dışında Kırımlı Müslümanların duruşmasının kamuoyuna kapalı şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

Rusya’ya Sevk Edilebilirler

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından yasa dışı olarak yargılanan Kırımlı Müslümanları savunan Avukat Emil Kurbedinov, işgal altındaki Kırım’da Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde Bahçesaray’da tutuklanan Kırımlı Müslümanların Rostov-Na-Donu şehrine sevk edilmesi planlandığını ifade etti. Kurbedinov, ilgili davanın Kuzey Kafkasya Bölge Askeri Mahkemesine devrildiğinden dolayı böyle bir sonuç çıkardığını belirtti.

Bilindiği gibi, Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, Müslümanların toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde 12 Mayıs 2016 tarihinde 5 ailenin evinde ve Kırımlı Müslümanlara ait Karavansaray Kafe’de arama yapıldı. Aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Bahsi geçen kişiler, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrire üye olmakla suçlandı.

İşgalciler Remzi Memetov’u daha önce zorunlu psikiyatri muayenesine göndermişti.

Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle FSB işgal edilen Kırım’da muhalif Kırımlı Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın yaparak yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.

Rusların Kırım’da Yaptıkları Terör Faaliyetleridir

İşgalci Rusya’nın Kırım’da yaptığı evlere baskın, gözaltılar, adam kaçırma, adam yaralama ve faili meçhul cinayetler terör kapsamında faaliyetlerdir. İşgalci Rusların Kırım’da yaptıkları terör faaliyetleridir.

Ruslar, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tıp yöntemlerini kullanıyor. Bunlar İşgalcilerin Kırım’da her gün yaptıkları hukuk dışı uygulamalardır.

Hizb-ut Tahrir Teröre Karşı

Rus işgalcilerin suçlamalarının aksine Hizb-ut Tahrir, 50’den fazla ülkede çalışmakta olup, kuruluşundan itibaren hiçbir şiddete bulaşmadığı ve şiddete temelden karşı olduğu resmi makamlar dahil herkesçe malumdur.

Buna rağmen işgalci Ruslar tarafından terörle suçlanmakta ve Kırımlı Müslümanların evlerine hukuksuz baskınlar yapılarak cezaevine atılmaktadırlar.

Tutuklanan Müslümanların suçu ne ki; Evlerine baskınlar yapılıp, hapse mahkûm ediliyorlar?  Mesela;

Uyuşturucu ticareti mi yaptılar? Adam mı öldürdüler? Hırsızlık mı yaptılar? Birinin namusuna el mi uzattılar? Hayır! Hiç biri değil…

Bilakis işgalcilere göre onların tek suçu, #Hizb-ut Tahrir saflarında bulunarak, Nübüvvet Minhacı üzere Raşidi Hilafeti ikame etmek ve İslami hayatı yeniden başlatmak için çalışmalarıdır.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN