Köklü Değişim Dergisi Uluslararası Dergi Fuarı’nda

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı’na Köklü Değişim Dergisi de katılıyor.

, 0 Yorum

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union-WPU) tarafından düzenlenen “9. Uluslararası Dergi Fuarı”, 8-13 Mayıs’ta Sirkeci Garı’nda okurlarla buluşacak.

Bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı’na önceki yıllarda olduğu gibi Köklü Değişim Dergisi de katılıyor.

Ana teması “Çocuk Dergiciliği” olan fuarın tanıtım toplantısı, Sirkeci Garı içerisindeki Orient Express Restaurant’ta gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin, bu yıl alanına göre tasnif edilerek hazırlanılan dergilerin yer aldığı fuarın “Çocuk Dergileri”, “Edebiyat Dergileri”, “Gençlik Dergileri”, “Fanzin Dergileri”, “Okul Dergileri” ve “Akademik Dergiler” bölümlerinden oluştuğunu söyledi.

25 ülkeden 150 dergi fuarda yer alacak

Gültekin, fuara farklı 25 ülkeden 150’den fazla derginin katılacağını aktararak, “Toplam dergi sayımız okul dergileri ile birlikte 500’ü aşıyor. Bu yıl bir farklılık olarak fanzin dergi hazırlayabilen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz TÜRDEB standına kendi hazırladıkları dergileri getirdikleri zaman bir hediye almış olacaklar.” dedi.

Stantlarda 250’den fazla etkinliğin yer alacağına işaret eden Gültekin, şunları anlattı:

“Ayrıca fuarın ana temasına binaen çocuk dergileri sergimiz olacak. Fuarı ziyaret edenler 1970’li, 1980’li yıllarda takip ettikleri bugüne kadar unutulmaz izler bırakan dergilerle sergide karşılaşabilecek. Bir de İslamcı Dergiler Projesi’nin hazırladığı 1980’li yıllar sonrasında ortaya çıkan İslamcı dergiler fuarımızda yer alacak.”

Fuarda 20’den fazla çocuk dergisinin yer alacağını aktaran Gültekin, “Çocuklarımızın da dergi çıkarabileceğini özellikle gündemimize alıyoruz. Çünkü dergi hazırlayan bir çocuk cümle kurabilecektir. Şu anda çocuklarımız çok yazıyor değiller. Test sistemi onların ellerine kalem almasını zorlaştırıyor.” diye konuştu.

Çocuk Dergiciliği Ana Tema Koordinatörü Erol Erdoğan ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Teknoloji ve tasarım alanındaki gelişmeler, çocuklarımızın son 5-10 yılda toplumumuzda daha fazla fark edilmeye başlaması, çocuk dergiciliğini de bence geliştirdi. Çocuk dergiciliğinde, yayıncılık biraz da oyuncak sektörü ve dijital sektörle bir sentez oluşturduğu için çocuğu daha fazla yakalayabilen dergiler çıktı. Ben bu anlamda çocuk dergiciliğini 2000’ler öncesine göre daha iyi bir noktada görüyorum ve sanıyorum bu nitelik artışı devam edecek. Çünkü 20 yıl öncesine göre hem ailemiz, hem toplumumuz hem de bürokrasi ve eğitim kurumları çocukları daha fazla farkediyor oldu.”

Fuar kapsamında ayrıca, Dünya Türkçe Dergiler Birliği, Balkanlar’da Türkçe dergi çıkarmaya yönelik çalıştay düzenleyecek.

Köklü Değişim Dergisi’nin de standının yer aldığı fuarın açılış töreni 8 Mayıs’ta, “Uluslararası Dergicilik Ödülleri” ise 12 Mayıs’ta Sirkeci Garı’nda gerçekleştirilecek.

Köklü Değişim Dergisi Yazarlarının Fuar Programları

Köklü Değişim Dergisi yazarları, fuar etkinlik programı kapsamında Köklü Değişim standında okurlarıyla hasbihal edecek ve fuar etkinliklerine katılacaklar.

Köklü Değişim Dergisi “Okur-Yazar Buluşması” kapsamında Fuar etkinlik takvimi:

* Musa BAYOĞLU / 09.05.2018 Çarşamba

* Ramazan GÜMÜŞ / 10.05.2018 Perşembe

* Mahmut KAR / 11.05.2018 Cuma

* Emrah AKAY / 12.05.2018 Cumartesi

* Hakan BOLAT  / 13.05.2018 Pazar tarihlerinde okurlarıyla buluşacaklar.

PANEL 1

“Gençliğin Sorunu Seküler Eğitim”

* Yusuf TAPAR – Sıddık KARAMAN

12.05.2018 Cumartesi – Saat: 17:00

PANEL 2

“Sosyal Medya ve Gençlik”

* İslam BOZTEPE – Muhammed ÖZEN

13.05.2018 Pazar – Saat: 14:30

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN