‘Kürt Meselesinde’ Yeni Çözüm Süreci mi?

Türkiye’nin gündemini erken seçim tartışmaları meşgul ederken geçen hafta İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen sürpriz bir toplantı basında fazla yer bulmadı.

, 0 Yorum

Türkiye’nin gündemini erken seçim tartışmaları meşgul ederken geçen hafta İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen sürpriz bir toplantı basında fazla yer bulmadı.

Sıradan bir ‘Think-Tank’ toplantısı gibi gözükse de, seçim süreci, düzenleyen kuruluş ve renkli katılımcılar dikkate alındığında akla hemen “Kürtlerle yeni çözüm süreci mi?” sorusunu getirdi.

PKK’ya yakınlığı ile bilinen ve adını “Democratic Progressive Institute” (DPI) olarak değiştiren eski “Kurdish Human Rights Project” Direktörü Kerim Yıldız’ın organize ettiği, 11 Nisan günü düzenlenen toplantının konukları AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu.

DPI’nın internet sayfasında da yayınlanan fotoğrafta, AK Parti milletvekilleri ile Dr. Kerim Yıldız aynı masa etrafında görüntüleniyor.

İrlanda Modeliyle mi?

Bir dönem Türkiye ve ABD’ye girişine izin verilmeyen Kerim Yıldız ve Enstitüsü, İrlanda sorununun çözümü, Afrika’daki Apartheid döneminin sona ermesi gibi modelleri öne çıkarıyor. Ankara, İstanbul, Urfa ve Van’da toplantılar düzenleyen Enstitü, çeşitli devletlerden yardım alıyor.

Türkiye’nin mahkûm olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınan davaların birçoğunda imzası bulunan Kerim Yıldız’ın da yöneticileri arasında olduğu DPI’de gerçekleşen toplantı, “Yeni Çözüm Süreci mi?” sorularını beraberinde getirdi.

Kürt Gazeteci Twitter’de Paylaştı

Türkiye medyasında fazla dikkat çekmeyen Londra toplantısını, hayatını Londra’da sürdüren, 2010 Referandumunda “Yetmez Ama Evet” diyen Kürt Aydınları arasında yer alan, Kürt gazeteci Yaşar KARADOĞAN twitter’den paylaştı…

İşte Yaşar KARADOĞAN’ın O Paylaşımları:

1-Devlet ile PKK arasında dolaylı görüşmeler başladı gibi. Devlet ‘REİSİ’nın takımı ile devletin Kürt Vadisi’ndeki atanmış REİSİ’nın bir müridinin başında olduğu “Democratic İlerici Enstitüsü” 11 Nisan’da Londra’da bir araya geldi. Bunun ispatı da aşağıdaki resimdir.

2-Gelelim AK Parti heyetinde yer alanlara: Mehmet Mehdi EKER, Efkan ALA, Taner YILDIZ. Masanın diğer tarafında ise Öcalan’ın İngiliz ve Alman avukatlarına İmralı seferlerinde eşlik eden Kerim YILDIZ, Tony BLAİR’in adamı Jonathan POWELL, İrlanda eski Dışişleri Bakanı Dermot AHERN,

3-Eski Kuzey İrlanda işlerinden sorumlu Sir Bill JEFFREY bulunuyordu.

 Kaynak: Eurovizyon.co.uk

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN