Kuzey Kore Medyası: Trump Kim’i İkna Edemedi

ABD ve Kuzey Kore arasındaki tarihi zirveyi Kuzey Kore medyası, “Trump’ın CVID için herhangi bir anlaşma imzalamaya Kim’i ikna edemediği” yorumu ile gördü

, 0 Yorum

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u Beyaz Saray’a davet ettiğini ve kabul edildiğini aynı zamanda Kim Jong-un’un da Trump’ı Pyongyang’a davet ettiğini açıkladı.

Zirvede nükleersizleştirmeye ilişkin yeni ya da somut bir adım olmadığı anlaşılıyor. Nitekim iki liderin imza attığı bir sayfalık metinde de nükleersizleşme taahhütünün nasıl hayata geçirileceği belirtilmiyor.

Trump Kim’i ikna edemedi

Hong Kong merkezli Asya genelinde yayın yapan  scmp gazetesi konu ile ilgili yaptığı haberde Trump’ın geri dönüşü olmayacak şekilde nükleer tesislerin yok edilmesi maddesi olan CVID (Complete, Verifiable, Irreversible ) için herhangi bir anlaşma imzalamaya Kim Jong-un’u ‘i ikna edemediği belirtiliyor.

34 yaşındaki liderin kısa zaman içinde ABD lideri ile böyle üst düzey bir konuda anlaşma masasına oturması bir başarı olarak görülürken Trump’ın meşhur tokalaşırken üstünlük sağlama psikolojik hareketini ince bir jestle geçirdiği belirtiliyor.

CVID, ABD’nin Filipinler Büyükelçisi, Güney Kore’nin eski elçisi Sung Kim ve Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son-hui arasında yapılan zirve öncesi görüşmelerde en büyük tartışma konusu oldu.

Kim her zaman nükleer silahlarından vazgeçmek için “aşamalı ve eşzamanlı” veya “eylem için harekete geçme” yaklaşımı konusunda ısrar etti diyen Kuzey Kore medyası daha önce birçok eleştirmen tarafından “deli” olarak tanımlanan Kim’in rasyonel ve disiplinli bir arabulucu olduğunu gösterdiğini yazdı.

Ajanslar

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN