Lavrov: ABD, Türkiye’nin Hoşnutsuzluğunu Görmezden Geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin, Suriye’de vizyonsuz bir yaklaşıma sahip olduğunu belirterek, “ABD, Suriye’deki eylemlerinin başından itibaren Kürtlere dayandı ve Türkiye’nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi.” dedi.

, 0 Yorum

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “ABD, Suriye’de vizyonsuz, dar bir bakış açısına ve belki de kötü niyetli yaklaşıma sahip. ABD, Suriye’deki eylemlerinin başından itibaren Kürtlere dayandı ve Türkiye’nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi.” dedi.

Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Lavrov, Euronews televizyon kanalına değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin, Suriye’de 2-3 yıldır yasa dışı bir şekilde bulunduğunu dile getiren Lavrov, “ABD, Suriye’deki eylemlerinin başından itibaren Kürtlere dayandı ve Türkiye’nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi. Türkiye’nin konumu farklı şekillerde değerlendirilebilir ancak bu konum bir gerçektir ve hiçbir zaman da sır değildi.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Türkiye’nin, Suriye’deki bazı grupları, birçok ülke tarafından terör örgütü kabul edilen PKK ile bağlantılı olarak tanımladığını hatırlattı. Bu yaklaşımın bilindiğini anlatan Lavrov, “Türkiye defalarca Suriye sınırındaki bölgenin Kürtlerin kontrolüne geçmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğini belirtmişti ancak ABD, Türkiye’nin tutumunu görmezden gelerek Kürtlere muazzam silah yardımları yaptı.” diye konuştu.

ABD’nin söz konusu tutumunu eleştiren Lavrov, şunları kaydetti:

“ABD, Suriye’de vizyonsuz, dar bir bakış açısına ve belki de kötü niyetli yaklaşıma sahip. Kısa bir süre önce çoğunluğu Kürtlerden oluşan ve Türkiye-Suriye sınırı arasında 30 bin kişilik bir ordu kuracaklarını söylediler. Sonra beceriksizce bu açıklamaları reddettiler ancak bu açıklamalar, söz konusu niyetlerinin devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Sonrasında Türkiye, Afrin operasyonunu başlattı. Bu açıkçası benim için sürpriz olmadı. Ankara’nın sürekli uyarılarını Washington görmezden geldi.”

Hizb-ut Tahrir, 1 Mart 2017 tarihinde “Amerika’nın İran ve Filistin Politikası” başlıklı analizinde;

“Yeniden büyük Amerika” söylemini ortaya atan Trump’ın bu sloganı, doğrudan ABD müdahalesini ve başka ülkeler arkasına saklanan Obama politikasının reddini gerektiriyor. Nitekim Suriye’de güvenli bölgeler kurulması yönünde açıklama yapan Trump yönetimi, Rusya’ya verilen rolü alıp bizzat kendisi doğrudan rol üstlenme çabasındadır.” ifadelerine yer vermişti.

Rusya, Esed rejiminin yanında yer alarak kadın çocuk demeden uzun süredir acımasızca Müslüman halkı katlediyor. Soçi zirvesinin başarısızlığa uğratılması ve ABD’nin Suriye’de bizzat rol üstlenme girişimi kendisini rahatsız etmiş olacak ki Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u, “ABD, Suriye’de vizyonsuz, dar bir bakış açısına ve belki de kötü niyetli yaklaşıma sahip” şeklinde bir açıklama yaparak ABD’ye tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN