Liberman: “İran’ın Suriye’nin Geleceğinde Yeri Yok”

“İsrail” Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bedeli ne olursa olsun Suriye’de İran’a ait askeri alanların oluşmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

, 0 Yorum

“İsrail” Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bedeli ne olursa olsun Suriye’de İran’a ait askeri alanların oluşmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. ABD’nin Suriye Devrimi’ni akamete uğratmak için biçtiği rolü yerine getiren İran, artık Suriye’de istenmiyor. Binlerce askerini kaybeden, yüzbinlerce Müslümanı Rusya ve Esed ile ortaklaşa katleden İran’a verilen görev sona erdi. Suriye’nin geleceğinde İran’ın rolü olmadığını “İsrail” sık sık İran üslerini bombalayarak ilan etmişti.

Suudi Arabistan’ın Londra merkezli yayın yapan İlaf gazetesine Arapça röportaj veren “İsrail” Savunma Bakanı  Avigdor Liberman, ülkesinin kimse ile savaşmak istemediğini ancak bedeli ne olursa olsun Suriye’de İran’a ait askeri alanların bulunmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

İran’ın Tel Aviv’e saldırması halinde “İsrail”in de Tahran’ı vuracağını söyleyen Liberman, “Bedeli ne olursa olsun İsrail’i tehdit eden İran’ın Suriye’deki tüm askeri alanlarını yerle bir edeceğiz”ifadelerini kullandı.

“İsrailli” Bakan ayrıca, “İran şu ana kadar Suriye’de 13 milyar dolar harcadı. Lübnan Hizbullahı, Hamas, İslami Cihad Hareketi ile terör örgütlerine yıllık 2 milyar dolar akıttı” iddiasında bulundu.

İran Ekonomisi Çökebilir

İran rejiminin son günlerini yaşadığını ve ABD’nin nükleer anlaşmasından çekilmesi halinde İran’ın ekonomik olarak çökeceğini ileri süren Liberman, İran yönetimi ve Devrim Muhafızlarının, halkı uzaklaştırarak ülkenin tüm kaynaklarını ele geçirmesi nedeniyle ekonominin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Liberman, Filistin- İsrail Meselesinin Gidişatından Memnun

Filistin- “İsrail” meselesine de değinen Liberman, bu sorunun ikili değil bölgesel olarak çözülmesi gerektiğini savundu. Liberman, bunun da “İsrail”-Arap barışı ile iki devletli çözüm paralelinde mümkün olduğunu kaydetti.

“İsrail” Savunma Bakanı Liberman, “İsrail” ile Arap ülkelerinin ilişkilerine dair ise isim vermeksizin bazı Arap ülkeleriyle diyalogları olduğunu aktararak, “İşler doğru yönde ilerliyor ve yüzde 75 gibi bir mutabakat söz konusu” dedi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN