Lübnan, Esed Bağlantılı İş Adamlarına Ve Yetkililere Vatandaşlık Veriyor

Lübnan’da yayınlanan kararname doğrultusunda, Beşar Esed rejimine bağlı birçok Suriyeli iş adamına ve yetkilisine vatandaşlık verildiği bildirildi.

, 0 Yorum

300’den fazla kişiye vatandaşlık veren tartışmalı kararname, geçtiğimiz ay Lübnan cumhurbaşkanı Michel Aoun tarafından imzalandı, kamuoyuna yakın bir zamanda açıklandı, halk arasında öfke patlaması yaşandığı belirtildi.

Lübnanda yayın yapan Al-Akhbar gazetesi bu hafta, Esed bağlantılı Suriyelilerin de dahil olduğu, vatandaşlığa alınmış bireylerin bir listesini yayınladı.

İsimler arasında 2011 tarihli ayaklanmanın başlangıcında görevinden istifa ettikten sonra Esed’in milyarder kuzeni Rami Makhlouf’un yerine geçen iş adamı Samer Favvaz’ın da ismi vardı.

Sızan listede yer alan diğer isimler, Şam merkezli Şam FM başkanı Samer Youssef, üst düzey bir rejim muhabiri Mufid Karami ve yakın bir Esed muhafızı olan Saeed Sabra bulunuyor.

Listede ayrıca eski Suriye eğitim bakanı Hani Murtada’nın aile fertleri ve eski üst düzey yetkililerden Faruk Joud’un akrabalarını da sıraladı.

Daily Star’ın haberine göre, Lübnan parti liderleri yetkililerin vatandaşlığa kabul kararının bir kopyasını yayınlamasını talep ettiler.

Tartışmanın bir kısmı, vatandaşlık verilen vatandaşların bir kısmının büyük paralar ödediği ve birçoğunun Müslüman olduğu, ülkenin mezhepsel dengesini değiştirebilecek bir hareket olduğu yönündeki haberlerden kaynaklanıyor.

Birçok Hıristiyan milletvekili ve yetkilileri bu hareketi reddettiler ve bunun iptal edilmesini istedi.

Cumartesi günü Aoun, eleştirmenlere, insanların haksız bir şekilde vatandaşlık hakkı verildiğine dair kanıt sunmalarını istedi.

Asyanın Sesi

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN