MAZLUMDER İnsan Hakları Ödülleri Sahiplerini Buldu

MAZLUMDER tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İnsan Hakları Gecesi’nde, İnsan Hakları Ödülleri sahiplerini buldu.

, 0 Yorum

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, 28 Şubat’ın “Brifingli Yargı”sı tarafından yapılan hukuksuz yargılamalarla cezaevine gönderilen ve halen cezaevinde tutulan mahpusların, anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştıkları “Duvarı Aşan Sözler” kitabının tanıtımını Avukat Kaya Kartal yaptı. Program öncesinde yiyecek kermesinin de yapıldığı gecede, cezaevindeki mahpuslar tarafından gönderilen “Cezaevi Mektupları” sergilendi.

İnsan Hakları Gecesi’ne, Köklü Değişim Medya Genel Koordinatörü Mahmut KAR’da katıldı.

“Adaletin arandığı ortamlara baktığımızda, adalet duygusunun zedelendiğini görüyoruz”

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, programın açılışında yaptığı konuşmada, Hazreti Muhammed’in ailesine karşı gösterdiği adaletli yaklaşımları, Kur’an-ı Kerim’de geçen adalet ayetleriyle destekleyerek, hayatı boyunca adaletli bir hayat felsefesini insanlara örnek olarak nakşettiğini söyledi.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe kalkışmasından örnekler gösteren Beyhan, “Adaletin arandığı ortamlara baktığımız zaman gerek dünyada gerekse ülkemizde maalesef adalet duygusunun zedelendiğini görüyoruz.” dedi.

Beyhan, basında yer alan adaletsizlik uygulamalarını örnek göstererek, şunları kaydetti:

“Dünyadaki adaletsizlik örneklerine baktığımız zaman ise Siyonizm, 70 yıldır işgal ve sürgün ediyor, öldürüyor, abluka uyguluyor, Mavi Marmara yolcularını katledip uluslararası yargıdan sıyırıyorsa artık Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ve cesedinin buharlaştırılmasından sonra bizim dünyadan da bir adalet beklememiz söz konusu değildir. Suriye’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da katliam, sürgün ve işkence sürüyorsa buna sebep olanlardan Myanmar için insaf ve merhamet beklememiz gerçekten saflık olmaktadır.

“Mısır’da darbecilerin korunarak, meşru iktidar sahiplerinin zindanlara atılarak terörist ilan edildiğini vurgulayan Beyhan, “Uluslararası güçler, Türkiye’de de 15 Temmuz’da darbe yapmak isteyenleri koruyor, darbeyi engelleyen halkı ise adeta linç etmeye çalışıyor ve aynı zamanda da suçluyor.” diye konuştu.

“İnsan Hakları Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Gecede, “İnsan Hakları Medya Ödülü” TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici ve Gazeteci-yazar Yıldıray Oğur’a verildi. Geceye çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN