MAZLUMDER’den ‘28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın!’ Başlıklı Basın Açıklaması

MAZLUMDER, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamalarıyla ‘28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın!’ çağrısı yaptı.

, 0 Yorum

MAZLUMDERTürkiye’nin çeşitli şehirlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamalarıyla “28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın!” çağrısı yaptı.

MAZLUMDER Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantısında, MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu Üyesi Ali DALAZ’ın basın açıklamasını okumasının ardından, Hizb-ut Tahrir davasından 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış olan Yılmaz ÇELİK’in annesi Nergis ÇELİKUmut davasından hükümlü olarak 18 yıldır cezaevinde bulunan Rüştü AYTUFAN’ın oğlu Hüseyin AYTUFAN da kısa birer konuşma yaptı

Bu konuşmaların ardından 28 Şubat sürecinden bugüne devam eden hukuksuzlukların sona ermesi ve tekrar etmemesi çağrısının yapılmasıyla Köklü Değişim Medya ve çeşitli STK’nın destek verdiği basın toplantısı sona erdi.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nce organize edilen basın açıklaması da Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirildi. MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan BEYHAN’ın giriş konuşmasını yapmasının ardından Avukat Mevlana İbrahim BİLİR basın açıklamasını okudu.

Birçok STK’nın yanı sıra Köklü Değişim Medya’nın da destek verdiği basın açıklaması böylece sona erdi.

MAZLUMDER Basın Açıklaması metni:

28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın!

Üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen yaraları kapatılmamış olan 28 Şubat Darbesi, brifingli/siyasi yargı kararlarıyla cezaevlerinde tutulan 600’e yakın Müslüman siyasi mahpusu ve bunların ailelerini mağdur etmeye devam ediyor.

Beraat etmesi gerekirken aynı torba dosyaya dâhil edildikleri için müebbet hapis cezası verilen; en ağır yorumla bile adli nitelikli süreli hapis cezası alması gerekirken siyasi nitelikli müebbet hapis cezası verilen; delil niteliği tartışmalı olup ABD’de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız, işkenceli ve her türlü aşağılık yöntemle onur kırmaya dönük sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpusları, Darbenin mağdurları olarak halen cezaevlerinde tutuluyorlar.

Af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan, darbeciler yargılanırken darbe hukukunun kararlarıyla içeride tutulan bu insanların ve bu insanların ailelerinin hak talebinin gereğini yerine getirmek açıktır ki başta Yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkes üzerine düşen önemli bir görevdir.

Bu görev ertelenemez, bu görev ihmal edilemez…

MAZLUMDER olarak 28 Şubat Yargı Kararlarının İptal edilmesi talebiyle başta İstanbul Çağlayan Adliyesi önü olmak üzere diğer şubelerimizle birlikte eşzamanlı olarak geçekleştirdiğimiz eylem ve açıklamalarla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede soruna duyarlı bütün sivil toplum örgütlerinden, basın yayın organlarından ve diğer kişi ve kurumlardan söz konusu çalışmalara katkı sağlamalarını beklediğimizi ifade ediyoruz.

Her Çarşamba olduğu gibi bugün de,

-28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin

-28 Şubat Mahpusları Derhal Serbest Bırakılsın!

talebimizi vurgularız.”

Köklüdeğişim

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN