Merkel: “Bu Koşullarda Suudi Arabistan’a Silah Satılamaz”

Daha önce Suudi Arabistan’a silah satışını sınırlandırdıklarını açıklayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu koşullarda Suudi Arabistan’a silah ihracatı yapılamayacağını açıkladı.

, 0 Yorum

Merkel, Hessen eyalet seçimleri için görüştüğü eyalet başbakanı Volker Bouffier ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini en sert şekilde kınadıklarını belirtti.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının acilen aydınlatılması gerektiğini ifade eden Merkel, henüz hiçbirşeyin masaya getirilmediğini ve sorumluların hesap vermediğini beyan etti.

Merkel açıklamasında, “Zaten sınırlı olan silah satışları şu an bulunduğumuz koşullarda yapılamaz, olaya uluslararası düzeyde bir reaksiyon gösterilmesine ilişkin görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

‘SİLAH İHRAÇ ETME KONSUNDA POZİTİF KARAR VERMENİN ZEMİNİ BULUNMUYOR’

Daha önce Almanya Dışişleri Bakanı Maas, “Ne olduğunu bilmediğimiz sürece Suudi Arabistan’a silah ihraç etme konusunda pozitif karar vermenin zemini bulunmuyor” açıklamasında bulunmuştu.

Almanya yıl başından bu yana Cezayir’in ardından en çok silah sattığı ikinci ülke Suudi Arabistan olmuştu. Almanya yılın ilk 9 ayında Cezayir’e 741,5 milyon euro, Suudi Arabistan’a ise 417 milyon euro değerinde silah sattı.

Suudi Arabistan’a 2016’da 530 milyon euro değerinde silah ihracatına izin veren Almanya, 2017’de bu rakamı 249 milyon avroya çekerek silah satışını sınırlandırmıştı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN