Milyonlarca Sivili Katleden ABD’den ‘Sivillere Zarar Vermeyin’ Uyarısı

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye’nin Afrin Operasyonu’na yönelik uyarılarda bulundu. Dünyada ve özellikle Suriye’de kanına girdiği milyonlarca masumu görmezden gelen ABD, sivillere zarar verilmemesi çağrısında bulundu.

, 0 Yorum

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, bugünkü basın toplantısında, Türkiye’den itidalli davranmasını istedi. Sözcü, Afrin’deki operasyonun mevcut insani krizi daha da kötüleştireceğini ve hali hazırda istikrarlı olan bir bölgedeki istikrarı bozacağını söyledi. “Türkiye’den hem askeri operasyonları hem de söylemleri konusunda itidalli davranmasını istiyoruz” diyen Sanders operasyonun kapsam ve süresinin de dar tutulmasını talep etti; insani yardımların devam ettirilmesi ve sivillere zarar verilmemesini gerektiğini söyledi.

Sanders, operasyonun IŞİD’i kalıcı yenilgiye uğratmaya yönelik uluslararası çabalardan dikkatleri dağıttığı, bunun, IŞİD ve El Kaide tarafından ikmal ve barınak imkânı yaratmak için kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Tüm tarafları IŞİD’i yenilgiye uğratma, Suriye’de gerilimi azaltma ve krize çözüm bulma, masum sivilleri koruma hedefine odaklanmaya devam etmeye çağırdıklarını belirten Sanders, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını duyuyor ve ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki Türkiye’yle birlikte çalışmaya bağlıyız” ifadesini kullandı.

Sanders, “Zalim Şam rejiminin yeniden Afrin’e dönmeyeceğinden emin olmak istiyoruz. Suriye’deki iç savaşı sona erdirmek için diplomatik çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Türkiye’nin ‘güvenlik bölgesine’ ihtiyacı olabilir, birlikte çalışmayı umuyoruz

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Zeytin Dalı Harekâtı’nın 3. gününde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında bir “güvenlik bölgesi” oluşturma ihtiyacı olabileceğini söyledi. Tillerson, “Bu konuda birlikte çalışmayı umuyoruz” dedi.

Londra’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tillerson, Türkiye ve sahadaki bazı güçlerle bölgede istikrarın nasıl tesis edilebileceği konusunda temaslarını sürdürdüklerini söyledi.

Tillerson, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını da gidermek istediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson daha önce Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nın dolayı endişeli olduklarını açıklamıştı.

Tillerson taraflara, sivil can kayıplarını en aza indirmeleri ve itidalli davranmaları çağrısında bulunmuştu.

ABD yetkilileri daha önce ise Türkiye’ye Afrin’e yönelik bir operasyon başlatmaması çağrısı yapmış, harekâtın kapsamının ve zamanlamasının sınırlı olması gerektiğini vurgulamışlardı.

Bu çağrıya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtı ise “Ne zaman iş biterse, bizim orada durmaya da zaten merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için de birilerinden icazet almak gibi bir derdimiz yok. Bunu da bilmeniz lazım” olmuştu.

AB: Fazlasıyla endişeliyiz

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise harekâtla ilgili “fazlasıyla endişeli” olduklarını söyledi.

Konunun AB Dışişleri Bakanları toplantısında da gündeme geldiğini belirten Mogherini, gelişmeleri Türk yetkililerle görüşeceklerini kaydetti.

Mogherini ayrıca harekâtın siviller ve Birleşmiş Milletler destekli Suriye barış sürecine yönelik olası sonuçlarından endişe duyduklarını vurguladı.

Ajanslar

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN