Motorlu Taşıtlar Vergisi Yüzde 40 Artacak

Temmuz ayında yaptığı açıklamada otomobil ve sigara’da vergiler çok yüksek diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını söyledi.

, 0 Yorum

 

Hükümetin orta vadeli programında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılacak vergi değişiklikleri hakkında bilgi verdi.

YÜZDE 40 ARTIŞ YAŞANACAK

Ağbal, “Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek sene yüzde 40 oranında yasal değişiklik yaparak artırıyoruz. Binek otomobillere ilişkin bir artış var. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidiyoruz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem var. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçiyoruz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici olacak. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak.” dedi.

Maliye Bakanı’ndan ‘vergiler yüksek’ itirafı

Maliye Bakanı Temmuz ayında yaptığı açıklamada otomobil ve sigara’dan alınan vergilerle ilgili; “2018’de bir şey yapacağım demiyorum, ama bir şey yapmayacağım da demiyorum. 2017 yılı içerisinde dolaylı vergilerde herhangi bir artış yapmayacağım. Ama şunu söyleyeyim bakın: Ben bile bu noktaya geldiysem bu önemli yani. Artık otomobil vergilemesinde, tütün vergilemesinde gerçekten vergi oranları çok yüksek seviyelerde.” dedi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN