Musul’da ‘Zafer’ adı verilen yıkım | FOTO

Irak’ın en büyük şehirlerinden Musul’da gerçekleştirilen DEAŞ’ı bölgeden çıkarma operasyonlarında koalisyon uçaklarının verdiği zararın faturasını sivil halk ödedi

, 0 Yorum

Fotoğraf muhabiri Ivor Prickett, Musul’da yaşanan savaş ve insani krizleri belgelemek için bölgede üç hafta geçirdi.

DEAŞ örgütünü Musul’un batısından çıkarmak için başlatılan operasyonlarda koalisyon uçaklarının her füze atışı ve Irak askeri güçlerinin her kara saldırısı aynı zamanda bölgede yaşayan sivil halkı vurdu.

Musul'un Mamun mahallesinde yardım almak için sıra bekleyen siviller

Musul’un Mamun mahallesinde yardım almak için sıra bekleyen siviller..

Füze ve ateşli silah saldırılarının ne zaman nereden geleceği belli olmadığı için bölge halkı sürekli bir yerden bir yere koşturmak zorunda kalıyor.

Musul’un Jidideh semtinde, umutsuz aileler sabah erken saatlerde yaşadıkları evlerden uzaklaşmak için yürümeye başlıyor. Anneler küçük çocuklarını taşıyor ve yaşlı akrabalarına destek veriyor. Hepsi de savaş seslerinin çok yakın olduğu sokaklardan mümkün olduğunca hızlı hareket ederek ateş seslerinin, havan topu atışlarının, patlayan bombalı araçlarının ve Amerikan hava saldırılarının gürültüleri içinde uzaklaşmaya çalışıyor.

Herkes birbirine en  güvenli yolun hangi rota olduğunu soruyor. Yerde yatan öldürülmüş DEAŞ üyesinin cesedinin yanında yıkılmış bina kalıntılarının arasından hızlıca şehri terkediyor.

Halen yaklaşık yarım milyondan fazla kişinin, kentin giderek daralmakta olan bir bölgesinde kaldıkları ve tahmini 2 bin DEAŞ üyesinin hala bu bögede olduğu düşünülüyor

ABD bu bölgede gerçekleştirdiği hava saldırılarında 200 sivilin ölümüne sebep olduğunu geçtiğimiz günlerde itiraf etti.

Irak kuvvetleri tarafından tutulan bir konuma yakın olan bu evde yaşayan anne ise, oğlunun evinin kapısının önünde DEAŞ hava saldırısında hayatını kaybetmesi sonrası korkuyla çığlık atarak isyan ediyor.

Aynı saldırıda yaralanan diğer insanlar ise, küçük bir kamyonun arkasına koyularak yakınlarda bulunan ilk yardım istasyonuna gitmek üzere yola çıkıyor.

DEAŞ’ın ardarda düzenlediği bombalı araç patlatmalarının sesine koalisyon kuvvetlerinin hava saldırısının patlama sesleri karışıyor.

Irak’taki uzman terörle mücadele güçleri, ağır mühimmatın bölgeden çıkarılmasının ardından, Musul’un Jidideh gibi mahallelerini temizlemekle görevlendirildi.

Irak özel kuvvetler askeri, Shuhada semtindeki bir çatıdan DEAŞ hedeflerini vurmaya çalışıyor.

Çok sayıda Musul sakini, etraflarında dolanan tüm savaş şartlarına rağmen, hükümetin kontrolü altında bulunan bölgelerde evlerinde kalmayı tercih ediyor. Ancak aylarca kuşatma altında kaldıkları için çoğunun gıda ve suya acil ihtiyacı bulunuyor. Çatışmalar hala devam ettiği için bir çok uluslararası yardım kuruluşları bazı bölgelere ulaşamıyor.

Hükümet yardımlarının dağıtımı, yerel milis kuvvetleri tarafından denetleniyor. Saldırı başladığından beri son dört ayda fiyatların hızla artması ve nüfusun düzensizce yer değiştirmesi çaresiz insanları bir tabak çorba ve şeker için kavga eder hale getiriyor.

Burada, Batılı Musul sakinleri, Mamun mahallesinde bir yardım dağıtım yerinde yardım isterken görüntüleniyor.

Savaştan, bombalardan, ateşli silahların hedefi olmaktan kurtulanları ise kendilerine gelecek bir yardım bekleme ve acil ihtiyaçlara ulaşım sıkıntısı yaşıyor.

Kentte evlerinden kaçan batı Musul’da bir aile.

Irak özel kuvveti batı Musul’daki askerler.

Bölgeyi DEAŞ’tan temizleme operasyonlarını üstlenen Irak askerleri, girdikleri binaların çatılarına çıkarak yüksek yerlerden temizlik yapmaya devam ediyor.

Bir Irak askeri, Shuhada Mahallesi’ndeki bir evin çatısına çıkarak belirlediği hedefe bir roketatar fırlattı.

DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde keskin nişancılar hala tehdit olmaya devam ediyor.


DEAŞ üyesi keskin nişancı tarafından bacağından vurulmuş bir adam.

Babasının intihar saldırısı sonucu öldürüldüğünü öğrenen bir adam ailesine sesleniyor.

Geçen hafta Musul Jidideh’de yaşananlardan sonra, Irak kuvvetleri DEAŞ’ın bölgeden neredeyse tamamen temizlendiği açıkladı.

Irak hükümeti bu bölgede nihai ve daimi olarak zafer kazansa bile, koalisyon hava saldırılarının da düzinelerce kişiyi öldürdüğü gerçeği sonsuza kadar insanların zihninden silinmeyecek.

DEAŞ teröründen kaçan aileler geride birçok ölü bıraktı. Ve DEAŞ ile savaşan koalisyon uçakları da….Zafer daha çok yıkıma benziyordu.

Dünyabülteni

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN