Myanmar Kardinalinden İtiraf: ‘Etnik Temizlik’ Aşikâr Oldu

Myanmar’ın Katolik Kardinali Bo, Rohingyaların Arakan eyaletinden kaçmasında “etnik temizlik unsurlarının” artık aşikâr olduğunu söyledi.

, 0 Yorum

Myanmar’ın Katolik Kardinali Charles Bo, Rohingyaların Arakan eyaletinden kaçmasında “etnik temizlik unsurlarının” artık aşikâr olduğunu söyledi.

İnsan tacirliği konulu konferans için Vatikan’ı ziyaret eden Bo, Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, Bangladeş’teki Arakanlı Müslüman mültecilerin muhtemelen evlerine hiç dönmeyeceğini ve bu kişilerin kaçmasına neden olan “etnik temizlik unsurlarının” artık aşikâr olduğunu ifade etti.

Charles Bo, Myanmar Hükümeti’nin, Rohingyaların geri getirmek için planlar yaptığını ancak birçoğunun dönmeyi tercih etmeyeceğini savunarak, buna neden olarak ise güvenlik endişesini, süregelen ayrımcılığı ve ekonomik koşulları gösterdi.

Kardinal Bo, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii’yi de “orduya karşı sesini yükseltmek konusunda anayasal hakka sahip olmadığını” söyleyerek savundu.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

BM’nin açıkladığı son verilere göre, geçen yıl 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’daki şiddetten kaçan 655 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş’e sığındı. Arakan’da 1970’lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu sayı 350 binin altına geriledi.

Ölenlerin Yarısı Çocuk

Cuma sabahından beri Myanmar askeri tarafından başlatılan operasyonlarda şimdiye kadar yaklaşık 200 Rohingyalı Müslüman öldürüldü. Ölenlerin yarısı çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Yaralı sayısı 800’ü geçmiş durumda. Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellese de son birkaç günde 10 ile 15 bin arası Myanmar’ın Rohingyalı Müslümanları Arakan’dan yasadışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı. Yaklaşık 40 bin Rohingyalı Müslüman Bangladeş’e giremediği için sınıra yakın dağlık bölgeye sığınmış halde…

Müslümanlara Ait Evler Yakıldı

Buthidaung, Maungdaw ve özellikle Rathedaung bölgelerinde Rohingyalı Müslümanlara ait 350’den fazla köy yakıldı. Bölgede ev, cami, Kuran kursu – medrese, okul ve dükkânlar yakılırken, 30’a yakın köyden insanlar can güvenliği için köyleri terk edip dağlık bölgelere sığındı. Maundaw, Buthidaung ve Rathedaung’da Myanmarlı askerler tarafından Müslümanlara kaşı operasyonlar halen devam etmekteydi.

Ağustos-2017’de Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug’un yaptığı açıklamada, Myanmar’ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslümanın katledildiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN