NATO ve Avrupa Birliği Seçimlere Yoğun Katılımdan Memnun

Lüksemburg’daki AB savunma bakanları toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg seçimlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

, 0 Yorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, seçim sonuçları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederken, Türk halkını da seçimlere yoğun katılımdan dolayı kutladılar.

Lüksemburg’daki AB savunma bakanları toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg seçimlere ilişkin değerlendirme yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim sonuçları nedeniyle tebrik ettiğini belirten Stoltenberg, Türk halkını da seçimlere yüksek katılımdan dolayı kutladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye’nin stratejik önemine de vurgu yaptı.

AB Komisyonu’ndan Açıklama

Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili bir başka açıklama da Avrupa Komisyonu’ndan geldi. Açıklamada, Türkiye ile işbirliğine devam vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “Umarız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye göç, güvenlik, bölgesel istikrar ve terörle mücadele gibi önemli konularda AB’nin ortağı olmaya devam edecektir” ifadesi kullanıldı.

Mogherını’den Açıklama

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılan seçimlere ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Mogherini ve Hahn ortak açıklamada, “Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine çok yüksek bir katılım gerçekleşti. Birçok aday ve parti seçimlerde yarıştı. Bu Türk halkının demokratik sürece ve sivil haklara, hukukun üstünlüğüne ve temel özgürlüklere olan güçlü bağını gösteriyor.” ifadesine yer verdi.

Açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Seçim Gözlem Misyonunun, seçmenin seçme hakkını rahatlıkla kullandığını belirttiği vurgulanırken, seçim kampanyasının ise eşit olmadığına dair bulguların bulunduğu iddia edildi.

Başkan ve Meclisle beraber ortak sorunları çözmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesine yer verilen açıklamada, Türkiye’de yeni başkanlık sisteminin

başlayacağına işaret edildi. Açıklamada, Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler konusunda bulunan bazı eksiklikleri gidermesinin faydalı olacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN