Netanyahu “Ilımlı” Müslümanlardan Memnun

“İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu: “Ilımlı Arap dünyasıyla ilişkilerimiz eşi görülmemiş bir dönüşümden geçiyor, büyük ülkeler “İsrail” ile ilişkilerin değerinin giderek daha fazla farkında.”

, 0 Yorum

Netanyahu, Batı Kudüs’te 1973’te Mısır ile yapılan Yom Kippur Savaşı’nda öldürülen “İsrail” askerleri için düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Savaştan kaçınmak için her türlü çabayı göstermeliyiz, ama savaş bize dayatılırsa bizi yok etmek isteyenlere karşı tüm gücümüzle hareket edeceğiz.” dedi.

İran’ı savaş açmakla tehdit eden Netanyahu, “İran bugün Ortadoğu’da dünyanın gözü önünde “İsrail”in yok edilmesi çağrısında bulunan saldırgan güçleri yönetiyor. Kendimizi bu tehlikeye karşı savunmak bizim görevimizdir ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, öte yandan “ılımlı” olarak nitelediği bölgedeki bazı Arap ülkeleri ile “İsrail”in ilişkilerinde gelişmeler olduğuna dikkati çekerek, “Ortadoğu tehlikelerle dolu. Ancak ışık huzmeleri de var. Ilımlı Arap dünyasıyla ilişkilerimiz eşi görülmemiş bir dönüşümden geçiyor, büyük ülkeler “İsrail”le ilişkilerin değerinin giderek daha fazla farkında.” diye konuştu.

“Ilımlı Arap Ülkeleriyle Aşamalı Yakınlaşma”

“İsrail” ile “ılımlı” Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın aşamalı olarak sürdüğünü belirten Netanyahu, şunları söyledi:

Bu biraz zaman alabilir, ancak bu aşamalı yakınlaşmanın somut meyvelerini vereceğine ve normalleşmeyi sağlayacağına, daha sonra da barışı tesis edeceğine inanıyorum.”

“İsrail” basını, Netanyahu’nun adını vermeden “ılımlı” olarak nitelediği ülkelerin başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri olduğunu yazdı.

İsrail’in Esed ile Sorunu Yok. Sorun: İran

Kısa bir süre önce Moskova’da Putin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yatığı açıklamada Netenyahu, “Esed rejimi ile herhangi bir sorunumuz yok ve 40 yılı aşkın süredir işgal altındaki Golan Tepeleri’ne Suriye tarafından tek mermi bile atılmadı. “İsrail”, Esed rejiminin Suriye’deki varlığına karşı değil.”  demişti.

“İsrail” Savunma Bakanı Avigdor Liberman da bugün yaptığı açıklamada, “İsrail”in Suriye’deki İran hedeflerine saldırmaya devam edeceğini ve İran’ın Suriye’deki temerküzüne izin vermeyeceğini vurgulamıştı.

Başbakan Netanyahu daha önce de, “İsrail”, ertelemek yerine bir an önce henüz emekleme sürecinde olan İran saldırganlığını savaşa neden olsa bile sonlandırmakta kararlıdır.” açıklamasında bulunmuştu.

“İsrail” son dönemde Suriye’deki İran hedefine yönelik saldırılar düzenliyor. “İsrailli” yetkililer, “İran’ın Suriye’deki temerküzü” olarak isimlendirdikleri varlığını engellemek için bir dizi strateji geliştirme konusunda ise ısrarlı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN