Nureddin Zengi Hareketi Dağıldı

Suriye’nin kuzeyinde muhalifler arası iç çatışma, Nureddin Zengi hareketinin dağılmasıyla sona erdi.

, 0 Yorum

Ocak ayının başında Halep’in batı kırsalında Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) ile Nureddin Zengi hareketinin arasında başlayan çatışmalar bir süre sonra yoğunlaşmıştı. İdlib’in güney bölgelerine de sıçrayan ancak bu bölgelerde yayılmayan çatışmada her iki taraftan da ölen ve yaralananlar olmuştu.

Çatışmanın, Zengi hareketinin 5 HTŞ mensubunu öldürmesi ve failleri mahkemeye teslim etmemesi sonucu çıktığı ifade ediliyordu. Olay sonrası iki grup arasında var olan gerginlik yerini büyük bir çatışmaya bırakmış, çatışmalarda hafif ve ağır silahlar kullanılmıştı.

HTŞ, çatışmaların dördüncü gününde Zengi hareketinin elindeki tüm bölgeleri ele geçirerek grubu tamamen sona erdirdi. Zengi hareketinin bölgedeki önemli merkezlerinden Şeyh Süleyman ve 111. Alay çatışmalar sonucu, Kabtan el Cebel ve Ancara da bölge sakinleriyle anlaşılarak ele geçirildi.

Zengi hareketinin lider kadrosunun ve bir grup savaşçısının Afrin’e çekildiği, savaşçılardan bir kısmının ise silah bırakarak teslim olduğu ifade ediliyor. Uzun süredir bölgede faal olan Nureddin Zengi hareketi yaşanan olayların ardından dağıldığı dile getiriliyor.

Muhalifler arası iç çatışmanın bölgede şimdilik sona erdiği belirtiliyor. İdlib’in güney bölgelerinde Ahrar el Şam ile HTŞ arasında gerginliği sürdüğü, çatışmaların bu bölgeye de sıçrayabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan, Esed rejiminin iç çatışmanın yaşandığı bölgeye ilerleme girişimi de sonuçsuz kaldı. Halep üzerinden bölgeye saldırı düzenleyen Esed rejimi güçleri muhaliflerce püskürtüldü. Bölgede Esed rejimi ile muhalifler arasında yaşanan çatışmaların ardından Rus savaş uçakları Daret İzze çevresinde sivil yerleşim alanlarına bombardıman düzenledi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN