Obama İle Hedef Menbiç’ti Trump Döneminde Rakka

Mevlüt Çavuşoğlu Türk ordusunun Suriye’de DAEŞ’e karşı önemli ilerleme sağladığını ve bir sonraki hedefin Rakka olacağını söyledi. Yaklaşık iki ay önceki açıklamada ‘El Bab’dan sonra Menbiç’e yönelinecek’ demişti.

, 0 Yorum

Çavuşoğlu Ankara’da basına yaptığı açıklamada ”Bundan sonraki hedef Suriye’de Rakka operasyonudur. Biz bölgesel ülkeler olarak koalisyonun içindeki ülkeler olarak özel kuvvetleri devreye sokabiliriz” dedi. Yaklaşık iki ay önceki açıklamada ise “El Bab’dan sonra Menbiç’e yönelinecek” demişti.

‘El Bab Bir An Önce Tamamlanmalı’

Çavuşoğlu “El Bab operasyonunun bir an önce tamamlanması gerekiyor. Son günlerde bizim askerlerimiz ve ÖSO’ya mensup askerler ciddi mesafe katetmişlerdir. Koalisyonun da havadan verdiği destek de katkı sağlamıştır. Bundan sonraki hedef Suriye’de Rakka operasyonudur. Başka terör örgütleriyle değil doğru kişilerle yapılması gerekiyor. Biz bölgesel ülkeler ve koalisyonun içindeki ülkeler olarak özel kuvvetlerimizi devreye sokabiliriz, sokmamız gerekir.

Çavuşoğlu Obama yönetimiyle Suriye konusunda aynı fikirde olmadıklarını da söyledi.

Çavuşoğlu “Bir önceki yönetime sözümüzü dinletemedik. PYD gibi DEAŞ’tan farkı olmayan bir terör örgütüne destek verildi. Bu Suriye’nin geleceği için çok tehlikeliydi. Biz ABD’yle, Suriye’nin geleceği için işbirliği yapacağız. Bundan sonra mücadelemizin daha etkili olacağını düşünüyorum. Kısa süre içerisinde DEAŞ’ı Suriye ve Irak’tan temizleyebileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum

Trump’la Yeni Hedef Belirledi

ABD seçimlerinden sonra Trump’un başkanlığa gelmesiyle “Fırat Kalkanı” operasyonunun da yeni hedefi açıklandı. Obama döneminde hedef Menbiç’ti yeni dönemde hedefin Rakka olduğu açıklandı.  Hatırlanacağı üzere Çavuşoğlu geçtiğimiz Aralık ayında yapmış olduğu açıklamada : “Peki El Bab’dan sonra ne olacak. El Bab’dan sonra Menbiç’e yönelinecek” demişti.

ABD’nin Rakka operasyonunu PYD/YPG ile yapmak isteğinde olmasına karşılık Çavuşoğlu, terör örgütleriyle beraber değil, bölge ülkelerinin özel birlikleri devreye sokulmalı dedi. Çavuşoğlu şu açıklamada bulundu: ”Bundan sonraki hedef Suriye’de Rakka operasyonudur. Biz bölgesel ülkeler olarak koalisyonun içindeki ülkeler olarak özel kuvvetleri devreye sokabiliriz” dedi.

Ateşkesi kalıcı hale getirmek ve Suriye devrimini sonlandırmak için Rusya ve İran ile birlikte Astana görüşmelerinin ayağını oluşturan Türkiye’nin Suriye devrimini yolundan saptırmak ve kimi Muhalifleri yanına çekerek devrimi zayıf düşürmek için “Fırat Kalkanı” operasyonu adı altında Suriye topraklarında operasyonlarını yürütüyor.

Trump-Erdoğan telefon görüşmesinde DEAŞ ile mücadelenin içeriği daha açıklanmadan, Çavuşoğlu’nun mesajı aldığını ABD’ye iletmek için “el-Bab’dan sonra hedefimiz Rakka” olduğunu açıklaması Türkiye’nin ABD projeleri doğrultusunda Suriye’de hareket ettiğini gösteriyor.

Köklüdeğişim

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN