Pakistan’da Kanlı Bilanço: 350’den Fazla Ölü ve Yaralı

Pakistan’da mitinglere düzenlenen saldırılarda ölü ve yaralı sayısı artıyor.

, 0 Yorum

Pakistan’da mitinglere düzenlenen saldırılarda ölü ve yaralı sayısı artıyor. Pakistan’da Mastung kenti yakınlarında patlama meydana geldi. Saldırı da ilk belirlemelere göre 132 kişi öldü, 230’dan fazla kişi de yaralandı. Yaralılar bölgedeki ve Kuetta kentindeki hastanelere kaldırıldı.

Patlamada Belucistan Avami Partisi (BAP) milletvekili adayı Siraj Raisani’nin hedef alındığı iddia edildi. Mastung’da gerçekleşen saldırıyı IŞİD üstlendi.

Eski Belucistan Eyalet Başbakanı Navab Aslam Raisani’nin kardeşi olan Siraj Raisani, yeni kurulan BAP’ın milletvekili adayıydı. Raisani, 2011 yılındaki bir saldırıda 14 yaşındaki oğlunu kaybetmişti.

Bannu Kentindeki Saldırı

Diğer saldırı ise eski bakan ve Cemaat-i Ulema-i İslam Partisinin (JUI-F) önde gelen isimlerinden Ekrem Han Durrani’nin ülkenin kuzeyindeki Bannu kentinde yaptığı mitingin sonunda düzenlendi.

Sabah saatlerinde yaşanan saldırıda Durrani’nin konvoyundaki 4 kişi hayatını kaybederken, 32 kişi de yaralandı. Durrani ise saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Saldırının ardından konuşan Durrani, miting sona erdikten sonra aracına bindiğini ve aracın etrafı partililerce çevriliyken patlamanın yaşandığını belirterek, “Güvenlik güçleri beni tehditler noktasında uyarmıştı” diye konuştu.

Mitinglere Saldırılar Artıyor

Pakistan’da Temmuz başından bu yana mitinglere ve parti ofislerine düzenlenen saldırı sayısı 6’ya yükseldi.

Son olarak dün gece Huzdar kentinde bir BAP ofisinde patlama olmuş ve 2 kişi yaralanmıştı.

Peşaver’de geçen salı düzenlenen canlı bomba saldırısında Avami Halk Partisi milletvekili adayı Harun Bilur’un da aralarında bulunduğu 20 kişi hayatını kaybetmişti. Pakistan Seçim Komisyonu, bu bölgedeki seçimi ileri bir tarihe erteledi.

Temmuz’un ilk haftasında ise iki saldırı düzenlenmişti. Pakistan Tahrik-i İnsaf Partisinin (PTI) seçim bürosuna düzenlenen ilk saldırıda 10 kişi, bir hafta sonraki ikinci saldırıda ise aralarında Muttahida Meclis-i Amal Partisi (Birleşik Eylem Konseyi – MMA) milletvekili adayı Malik Şirin Han’ın da olduğu 7 kişi yaralanmıştı. Temmuz ayında yapılan saldırılar sonucunda 350’den fazla ölü ve yaralı olduğu ifade edildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN