Pentagon: YPG Afrin’e Hareket Ederse ABD’nin Desteğini Kaybeder

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Galloway, Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG unsurlarının Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini kaybedeceğini açıkladı.

, 0 Yorum

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Galloway, Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG unsurlarının Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini kaybedeceğini açıkladı.

Kamışlı bölgesinden konvoyların Afrin’deki YPG güçlerine destek vermek için harekete geçtiği haberleri üzerine konuşan Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ilişkisinin komuta ve kontrol şeklinde olmadığını dolayısıyla böyle bir hareketlilik konusunda bir şey diyemeyeceğini ifade etti.

‘Sahadaki Güçlere Emir Değil Eğitim Veriyoruz’

Galloway, “Biz IŞİD’e karşı operasyon yapan kuvvetlere eğitim, tavsiye ve destek sağlıyoruz. Sahadaki güçlere emirler vermiyoruz. Bu bizim ilişkimiz değil. Eğer özellikle IŞİD odaklı olmayan bir tür askeri operasyon yaparlarsa koalisyonun desteğini kaybederler” dedi.

‘Artık Bizim Ortaklarımız Olamazlar’

Galloway Suriye haritasında kuzeydoğuyu göstererek şöyle devam etti:

“Diyelim ki buralarda bir yerdeki (kuzeydoğu Suriye) bir YPG birliği, ‘artık IŞİD ile mücadele etmeyeceğiz Afrin’deki kardeşlerimizi desteklemeye gideceğiz’ derse artık o zaman kendi başlarına kalırlar. Artık bizim ortaklarımız olamazlar”

Galloway, bu durumun sadece YPG için geçerli olmadığını aynı şekilde Suriye’nin güneyindeki El Tanif bölgesinde de aynı durumun söz konusu olduğunun altını çizdi.

Silahlar IŞİD Dışında Hedefler İçin Kullanılırsa…

Binbaşı Galloway, Suriye’de ortaklarına verdikleri silahların sadece IŞİD ile mücadele için olduğunu başka amaçlarla kullanılması durumunda ABD’nin adım atacağını ifade etti.

Galloway, “Ekipmanların IŞİD dışında bir amaçla kullanıldığını tespit ettiğimiz takdirde yardımları kesmek dahil uygun adımları atarız” şeklinde konuştu.

TSK’nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG güçlerinin Afrin’deki güçlere destek vermek için bölgeye sevk edileceği iddia edilmişti.

Özel Temsilci McGurk: “Sınır Gücü Kurma Niyetinde Değiliz”

ABD’nin DAEŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le biraraya geldi ve NATO müttefiklerini bilgilendirdi.

Suriye’de nihai bir çözüm bulunana kadar Suriye’nin kuzeyini DAEŞ’ten arındıracak bir gücün oluşturulması gerektiğini ifade eden McGurk, 30 bin askerlik sınır koruma gücü oluşturma niyetinde olmadıklarını, Suriye’nin toprak bütünlüğüne de önem verdiklerine dikkat çekti.

Türkiye başta olmak üzere birçok ülke temsilcisinin ABD’nin DAEŞ’le mücadele konusunda askeri eylem ile siyasi söylem arasında tutarsızlıkların bulunduğunu hatırlattığı, çelişkili açıklamaların koalisyon üyelerine zarar verdiğini aktardıkları bildirildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN