PKK’dan Deyr ez Zor’a yoğun sevkiyat

ABD destekli YPG/PKK güçleri Deyr ez Zor kırsalında yeni saldırı dalgası başlattı.

, 0 Yorum

ABD destekli YPG/PKK güçleri Deyr ez Zor kırsalında yeni saldırı dalgası başlattı.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, ABD destekli PKK güçleri Suriye’nin doğusundaki Deyr ez Zor kenti kırsalında yeni bir saldırı dalgası başlattı.

Deyr ez Zor ili doğu kırsalında, Fırat Nehri kenarında IŞİD kontrolünde olan köylere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda örgütün IŞİD’e ait birkaç noktada ilerleme sağladığı beliriliyor.

“Son birkaç gündür çatışmalar durma noktasındaydı”

Deyr ez Zor doğu kırsalındaki bölgede IŞİD ile PKK arasındaki çatışmaların son birkaç gündür sessizliğini koruduğunu aktaran kaynaklar, bölgeye sevkiyat yaptığı ifade edilen PKK güçlerinin yapılan sevkiyatların ardından yeni bir saldırı başlattığını ifade ediyor. Öte yandan IŞİD ile PKK arasında bir ‘ateşkes’ anlaşmasının yapıldığı iddia edilmiş olsa da bu iddialar PKK tarafından yalanlandı.

PKK tarafından başlatılan saldırılarda yaşanan çatışmaların ardından örgütün Abu Hardub köyünü IŞİD’ten geri aldığı bilgisi kaydedildi.

Deyr ez Zor kırsalında ABD destekli PKK güçleri ve Rusya destekli rejim güçleri-yabancı Şii milisler tarafından birçok koldan saldırılara maruz kalan IŞİD, bölgede ağır bir yenilgiye uğramıştı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ise geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, Suriye’nin IŞİD’ten tamamen temizlendiğini belirterek, “Suriye’deki IŞİD’li tüm birimler yok edildi ve tüm bölgeler de örgütten temizlendi.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Mepa News

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN