PKK/PYD Afrin’de 64 Camiyi Kapattı

Afrin’i işgal eden PKK/PYD, ilçede 64 camiyi zorla ibadete kapattı. Cami cemaatini IŞİD ve El Kaide destekçisi olduğu iddiasıyla taciz etti ve işgal ettiği tüm bölgelerde çocuklara yönelik yaz dönemi Kur’an kurslarını yasakladı.

, 0 Yorum

Afrin’i 2012 yılında işgal eden PKK/PYD, ilçede 64 camiyi zorla ibadete kapattı. Cami cemaatini IŞİD ve El Kaide destekçisi olduğu iddiasıyla taciz eden PKK/PYD, işgal ettiği tüm bölgelerde çocuklara yönelik yaz dönemi Kur’an kurslarını yasakladı.

Afrin merkez ve çevre köylerde cami cemaati PKK/PYD’liler tarafından taciz ediliyor. Afrin’de yaşayan Mehdi Reşid, şu bilgileri verdi: “PKK/PYD’nin sözde asayiş timleri, cami cemaatine IŞİD ve El Kaide destekçisi muamelesi yapıyor. Düzenli camiye giden insanlar takip altına alınıp sorgulanıyor. İnsanların cami, namaz ve din gibi kutsal değerleri ile alay ediliyor. İnsanlara ‘kominal bilinç’ adı altına İslam karşıtı sosyalist fikirler aşılamaya çalışıyorlar.”

PKK/PYD’ler ibadete kapattıkları camide İslami değerlerle alay eden fotoğraf ve videolar çekiyor.

Hutbelere PKK/PYD Müdahalesi

Afrin ve çevresinde 18 yıldır imamlık yapan Ebu Ahmet isimli bir başka bölge sakini ise; “PKK/PYD hutbelere müdahale ederek kendi gündemini cemaate anlatmamız için baskı yapıyor. Hatta bazı zamanlar Türkiye ve Suriyeli muhalifler aleyhine bültenler çıkararak bunu imamlara zorla cemaate okutturuyorlar” dedi. Son bir yılda bölgede imamlara yönelik baskının dayanılmaz boyutlara ulaştığını ifade eden Ebu Ahmet, “Son 8 aylık zaman diliminde 4 cami imamı kayboldu. Bunun PKK/PYD tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Kürtçe Zorunlu Arapça Yasak

PKK/PYD tarafından ilan edilen sözde kanton meclisi Temmuz ayında aldığı kararla eğitim dilini Kürtçe ye çevirdi. Bölge halkı PKK’nın okullarda Arapça’yı iki saate düşürmesini “İnsanları Kur’an’dan ve İslam’dan uzaklaştırma tuzağı” olarak yorumluyor. Nüfusunun yüzde 65’i Araplardan oluşan Afrin’de ders kitapları Abdullah Öcalan merkezli anlatımlar ve komünist ideoloji propagandası temelinde yeniden yazıldı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN