1 Pompeo: “Brunson Önümüzdeki Günlerde Tahliye Edilebilir” – Değişim Haber

Pompeo: “Brunson Önümüzdeki Günlerde Tahliye Edilebilir”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: “Rahip Brunson’un önümüzdeki günlerde serbest bırakılacağını umuyorum” dedi

, 0 Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington ve Ankara arasında diplomatik krize sebep olan rahip Brunson ve diğer ABD vatandaşlarının önümüzdeki günlerde serbest bırakılacağını umduğunu söyledi.

Singapur’da düzenlenen 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin detaylarını basınla paylaşan Pompeo “Mevkidaşımla dün yapıcı bir görüşme gerçekleştirdim. Brunson’ın serbest bırakılmasının ve ABD’ye dönmesinin zamanının geçtiğini ve Türkiye’deki diğer tutukluların da serbest bırakılması gerektiğini söyledim” dedi.

Pompeo, “Türkiye ABD’nin her durumda birlikte çalışmak isteyeceği bir NATO müttefiki”ifadesini kullandı.

Pompeo: “Yaptırımlar ciddiyetimizi gösteriyor”

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’yi hedef alan yaptırım kararının ardından iki ülke arasında ilk üst düzey görüşme dün Singapur’da yapıldı. Bir araya gelen iki ülke dışişleri bakanları “sorunun çözülmesi için çalışma” konusunda anlaştığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki ikili görüşme Singapur’da yapıldı. Çavuşoğlu, Singapur’da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarına devam ediyor.

Bakan Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Pompeo’nun görüşmesi TSİ 07.30’da başladı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin hemen ardından ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Açıklamada tarafların sorunun çözülmesi için çalışma noktasında anlaştığı duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert yaptığı açıklamada görüşmede ABD’nin iki bakan hakkında aldığı yaptırım kararı ve iki ülkeyi ilgilendiren başka konuların da ele alındığını vurguladı. Sözcü Nauert, “İki ülke arasındaki sorunları çözmek üzere birlikte çalışma konusunda mutabakata varıldı” dedi. Açıklamanın görüşmenin hemen ardından hızlı bir şekilde yapılması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Malezya’dan Singapur’a geçişi sırasında uçakta gazetecilere yaptığı açıklamadaysa, Türk bakanlarla ilgili söz konusu yaptırımların, İzmir’de ev hapsinde olan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın ülkesine dönmesini sağlama konusunda “çok ciddi” olduklarını gösterdiğini söyledi.

Çavuşoğlu: “Yakın işbirliği için mutabık kaldık”

“Sorunların çözülmesi için yakın işbirliği içinde kalmaya mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmenin ‘çok yapıcı’ olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu: “Ülkeler arasında görüş ayrılığı olabilir. Biz Türkiye olarak sorunları diplomasi, mütabakatla çözmeyi arzu ettik. Tehditlerle yaptırımlarla hiçbir çözüme varılamayacağını da söyledik” açıklamasında bulundu.

Son olarak Singapur’da yapacakları yüz yüze görüşmeden önce ABD tarafının talebi üzerine 1 Ağustos’ta telefonda görüşen Çavuşoğlu ve Pompeo, 18, 26 ve 28 Temmuz’da yaptıkları telefon konuşmalarıyla son 15 günde 4 kez istişarelerde bulunmuştu.

Çavuşoğlu, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le de ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmişti.

Euronews

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN