Putin: “Kilit Noktalarda Silah Bırakılması, Başkent Şam’ı Rahatlattı”

Esed ve Putin Soçi’de bir araya geldi. Guta bölgesinde bir kısım grupların silah bırakmasını zafer olarak değerlendiren Putin, devrimin başkent Şam’dan uazaklaştırılmasının masada Esed’in elini güçlendireceğini düşünüyor.

, 0 Yorum

Esed ve Putin Soçi’de bir araya geldi. Şam yakınlarındaki Guta bölgesinde bir kısım grupların silah bırakmasını zafer olarak değerlendiren Putin, devrimin başkent Şam’dan uazaklaştırılmasının masada Esed’in elini güçlendireceğini düşünüyor. Astana ve Soçi görüşmeleri kapsamında Türkiye, İran ve Rusya üçlüsünün sahadaki operasyonlarının, arkasında ordusu ve halkı olmayan Esed’e bir zafer hediye ettiğini ve halkın devrimini akâmete uğrattığını gelinen sonuç apaçık ortaya koyuyor.

Peskov, “Bugün Soçi’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed arasında görüşme gerçekleşti. Esed, Soçi’ye çalışma ziyaretinde bulundu” diye açıkladı.

Putin: “Teröristler Suriye’nin Kilit Noktalarında Silah Bıraktı”

Peskov, iki ülke liderinin Suriye’deki terörle mücadeledeki son durumu değerlendirdiklerini aktardı.

Putin, Esed ile görüşmede, “Teröristler, Suriye’nin kilit önemdeki noktalarında silah bıraktı. Bu, Suriye’nin altyapısını eski hale getirme, teröristleri başkent Şam’dan uzaklaştırma, başkent yakınlarında faaliyetini neredeyse tamamen sonlandırma fırsatını yarattı” ifadelerini kullandı.

Rus lider, “Halihazırda, tüm bu askeri başarıların ardından elbette tam kapsamlı politik sürecin yeniden başlaması için ek koşullar oluşturulmuş oldu” dedi.

Esed, Anayasa Komitesinin Oluşturulması İçin Bm’ye Heyet Gönderiyor

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, “Suriye Devlet Başkanı, Suriye Anayasası üzerinde çalışması gereken anayasa komitesinin oluşturulması için kendi temsilcilerini, Suriye heyetinin kendi kısmını gönderme kararını aldı. Onlar, Birleşmiş Milletler’e gönderilecek, zira bu çalışmalar Cenevre süreci temelinde yapılıyor” diye ekledi.

‘Putin Ve Esed, Suriye’de Politik Süreç İçin Gereken Koşulların Oluşturulmasının Önemini Vurguladı’

Peskov, “Oldukça kapsamlı görüşme gerçekleşti. Rusya Devlet Başkanı, Suriye hükümet ordusunun terörist oluşumlara karşı elde ettiği önemli başarılara vurgu yaptı ve bundan dolayı Esed’i kutladı. Suriye’de tam kapsamlı politik sürecin yeniden başlaması için ek koşulların oluşturulması gerektiği vurgulandı” ifadelerini kullandı.

Esed: “Suriye’de İstikrar İyileşiyor”

Kremlin’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Suriye lideri Esed, “İstikrar iyileşiyor ve tüm bunlar, bir süre önce başlattığımız politik süreç önündeki kapıları açıyor. Her zaman söyledim ve şimdi de tekrar ediyorum, terörle mücadeleye paralel olarak yürümesi gereken politik süreci her zaman büyük bir coşkuyla destekliyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN