Rus Uçakları İdlibi Vurmaya Başladı

Rusya savaş uçaklarının muhaliflerin kontrolündeki son kent olan İdlib’e hava saldırısı başlattığı duyuruldu.

, 0 Yorum

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının İdlib’i 22 günlük suskunluğun ardından yeniden vurmaya başladığını dünyaya duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre; savaş uçakları, öğle saatlerinde İdlib’in batısı ve Hama ilinin kuzeyine saldırı düzenledi. Kaynaklar, saldırılarda Rus savaş uçaklarının, İdlib’in batısındaki  Cisir eş Suğur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama’nın kuzeyindeki Zeyzun  bölgelerinde sivil yerleşim yerleşimlerini ve muhaliflerin cephe hatlarını vurduğunu aktardı.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf da AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarının öğle saatlerinde düzenlediği  hava saldırısında Cisir Eş Şuğur ilçesinde 5’i çocuk 9 sivil, Keferyedin köyünde  bir sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Yusuf, diğer bölgelerde ise 20 sivilin  yaralandığını kaydetti.

Hac Yusuf, İdlib’e hava saldırılarının devam etmesi nedeniyle ölü ve  yaralı sayısının artabileceğini belirtti.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

3 uçaktan 20 saldırı

Muhaliflere ait uçak gözlemevi de sosyal medya üzerinden yaptığı  açıklamada, “Hımeymim askeri üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağı şu ana kadar 20  saldırı düzenledi” ifadesini kullandı.

Suriye birliklerinin de bölgeye saldırılar düzenlediği yönünde teyit edilmemiş bilgiler geliyor.

Sesler Türkiye’den duyuldu

Demirören Haber Ajansı (DHA), saldırıyı gerçekleştiren uçaklardan çıkan seslerin Hatay Reyhanlı ve Yayladağı’na bağlı köylerden duyulduğunu bildiriyor. Yüksekte olan sınır köylerinden ise atılan bombaların çıkardığı toz bulutları görüldü.

AA

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN