Rusya, ABD’nin Biçtiği “Şeytani Rolü” Suriye’de Oynamaya Devam Ediyor

Trump, Merkel ve Macron ile telefonla görüştü. Görüşmede Trump, Suriye’yi cehenneme çevirmesini istediği Rusya, İran ve Esed rejiminin insani ateşkese uymadığını şikâyet ederek kendini aklamaya çalıştı.

, 0 Yorum

Trump, Merkel ve Macron ile telefonla görüştü. Görüşmede Trump, Suriye’yi cehenneme çevirmesini istediği Rusya, İran ve Esed rejiminin insani ateşkese uymadığını şikâyet ederek kendini aklamaya çalıştı.

Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ayrı ayrı telefonda görüşen ABD Başkanı Donald Trump, Esed rejimi ile Rusya ve İran’ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) aldığı “insani ateşkes” kararını derhal uygulaması gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Merkel ve Macron ile telefon görüşmelerinde Suriye konusunun konuşulduğu bildirildi. Açıklamada, “Hem Başbakan Merkel hem de Cumhurbaşkanı Macron, Suriye rejimi ile onun Rus ve İranlı destekçilerinin, BMGK’nin 2401 sayılı ateşkes kararını derhal ve tamamen uygulaması gerektiği konusunda Başkan Trump ile mutabık kaldı.” bilgisi paylaşıldı.

“Rusya, Doğu Guta’ya Bombalamayı Durdurmalı”

Ayrıca, “Liderler, Rusya’ya Doğu Guta’yı bombalamayı durdurması ve Esed rejimini sivil yerleşim bölgelerine saldırılarını durdurmaya zorlaması çağrısında bulundu.” ifadelerine yer verildi. Aynı açıklamada, Doğu Guta’daki insani koşulların giderek kötüleşmesinden Suriye rejiminin sorumlu tutulacağına, rejimin bölgede kimyasal silah kullanıp sivillere saldırdığına ve yardım konvoylarını engellediğine de dikkat çekildi.

“Suriye’de Amerikan Projeleri” ve Rusya’nın rolü

Hizb-ut Tahrir, 20 Aralık 2017 tarihinde “Suriye’de Amerikan ve Rus Hareketliliği” ve “Rusya’nın rolü” ile ilgili bir analiz yayınladı.

Analiz de;“Amerika, kendisini devrimcilerden yanaymış gibi gösteriyor. Açıktan devrimciler ile savaşması oldukça zor. Devrimciler, rejimi zarardan zarara uğrattılar ve henüz Amerikan alternatifi de olgunlaşmış değil. İşte Amerika’nın, Rusya’ya bir misyon yükleme konusunda ateşli ve kirli oyunu da burada devreye girdi. Rusya, açıktan ve alenen devrimcilere karşı rejimi destekledi. Devrimciler ile mücadelede kendince bir gerekçesi var. Rejim de zaten Amerika’nın emriyle Rusya’yı Suriye’ye çağırmak için hazırdı ve öyle de oldu… Rusya, Amerika’ya hizmet etmek için Suriye’de pis şeytani rol oynamayı kabul etti!”

Rusya’nın Suriye’de vurduğu mevkilerin çoğu, #Amerika’nın onayı iledir. CNN televizyonu 04 Ekim 2015’de aktardığına göre, “Rus Ordusu Genelkurmay Başkanlığında üst düzey komutan olan General AndreyKartapolov, 03 Ekim 2015 Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus hava kuvvetlerinin Suriye’de vurduğu bölgeler, #Moskova’ya önceden bildirilen bölgelerdir. ABD askeri komutanlığı, bize o bölgelerde sadece teröristlerin yaşadığı bilgisini verdi…”

Dolayısıyla Amerika, Suriye dizginlerini ele alıp çözüm formülü üretsin diye değil, rejimi desteklesin ve Amerikan çözümüne ortam hazırlasın diye Rusya’yı Suriye’ye soktu… Ancak ahmak Rusya, barbarca katliamlar yaptıktan ve rejimin çöküşünü önledikten sonra siyasi çözüm üretebileceğini sandı. Amerikan talebi ile rejimi devrilmekten koruduğu gibi Suriye’de vahşi rolünü eda ettiği sürece Amerika’nın çözüm çabalarına karşı çıkmayacağını hatta onay vereceğini düşündü…” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN