Rusya Lazkiye’de Hımeymim Üssü’ne saldırıyı Kabul Etti

Rusya, Akdeniz kıyısındaki Hımeymim Üssü’nde füze saldırısı sonucu 7 uçağın isabet aldığı ve 2 Rus askerinin öldüğü saldırıdan ABD’yi sorumlu tuttu.

, 0 Yorum

Rusya, Akdeniz kıyısındaki Hımeymim Üssü’nde füze saldırısı sonucu 7 uçağın isabet aldığı ve 2 Rus askerinin öldüğü saldırıdan ABD’yi sorumlu tuttu.

Rusya’nın Suriye’de inşa ettiği ve Ortadoğu’da bulunan en iyi askeri üs niteliği taşıyan Lazkiye-Ceble bölgesindeki Hımeymim Askeri Üssü 31 Aralık günü vuruldu. Rus Savunma Bakanlığı 7 uçağın isabet aldığı ve 2 Rus askerinin öldüğü saldırıdan ABD’yi sorumlu tuttu.

Rusya’nın 50’den fazla savaş uçağıyla birlikte S-400, S-300 gibi gelişmiş hava savunma rampalarının konuşlandırıldığı Hımeymim Üssü’ne kimin saldırdığı konusunda belirsizlik hakim.  Bazı kaynaklar saldırının muhalif gruplar tarafından yapıldığını iddia ediyor. Ancak muhalif komutanlar, Lazkiye-Hımeymim Üssü ile muhalifler arasında 35 km’lik mesafe bulunduğunu ve muhaliflerin elinde bu menzile sahip herhangi bir füzenin olmadığını dile getiriyorlar. Hımeymim’e en yakın nokta olan Cisr’eş Şuğur’dan herhangi bir sızma ihtimalinin de olmadığını belirten muhalifler, “O çapta bir füzenin, rampasıyla birlikte rejim ve Rus unsurlarına gözükmeden Lazkiye’ye taşınması mümkün değil” diyor.

İşte vurulan Rus uçakları: Hımeymim’e düşen füzenin Rus uçaklarında yol açtığı hasar, böyle görüntülendi.

Hayalet füzelerle yapılan nokta saldırıların kaynağı henüz kesinleşmedi ama şüpheler, daha önce birçok bölgede ‘Predator’ modeli silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) saldırılarda bulunan ABD üzerinde yoğunlaşmış durumda.

ABD SİHA’ları Muhalifleri Vurmuştu

Muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik onlarca hava saldırısının ABD ordusuna bağlı Predatörler tarafından yapıldığı biliniyor. Başta İdlib olmak üzere Dera, Humus, Hama, Halep ve Şam’da korsan uçuşlar yapan silahlı ABD İHA’ları, zaman zaman muhalifler tarafından vurularak düşürülüyor.

Suriyeli muhaliflerinin iddiasına göre, ülkede son bir yıl içerisinde 3 adet MQ-1 tipi silahlı Pradetor düşürüldü. Bunun yanında 2 ABD İHA’sı da geçtiğimiz yıl Türkiye sınırları içinde yere çakıldı.

17 Ağustos 2017’de İncirlik’ten havalanan MQ-1 Predator, kalkıştan kısa bir süre sonra alev alarak Adana-Ceyhan’daki bir tarlaya düştü. Bu olaydan 5 gün sonra, 22 Ağustos’ta ise yine İncirlik’ten kalkan aynı model bir ABD İHA’sı Şanlıurfa-Viranşehir kırsalında yere çarparak parçalandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN