Rusya ve Ahraru’ş Şam Anlaştı: Doğu Guta’dan Tahliyeler Devam Ediyor

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta bölgesinde, Rusya ve Ahraru’ş Şam gibi bazı muhalif gruplar arasında varılan anlaşmalar çerçevesinde, sivillerin ve silahlı unsurların bölgeden tahliyesi devam ediyor.

, 0 Yorum

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta bölgesinde, Rusya ve Ahraru’ş Şam gibi bazı muhalif gruplar arasında varılan anlaşmalar çerçevesinde, sivillerin ve silahlı unsurların bölgeden tahliyesi devam ediyor. Henüz anlaşmaya varılan bölgenin kuzeyindeki Duma kasabasında ise bekleyiş sürüyor.

Doğu Guta’nın kaybedilmesi muhalif gruplar için büyük bir kayıp niteliği taşıyor. Rejim güçleri, 2013 yılından beri sürdürdüğü yoğun kuşatmanın ardından 18 Şubat 2018 günü bölgeye kara operasyonu düzenleyerek, 2016 sonunda Halep’i kaybeden muhaliflere yeni bir kayıp verdirmişti.

Doğu Guta’dan 1.835 Kişi İdlib’e Doğru Yola Çıktı

Pazartesi günü, Cobar semti ile Ayn Terma, Zemelka ve Arbin beldesinden tahliye edilen 421’i muhalif savaşçı olmak üzere bin 835 kişi, tahliye için tahsis edilen 28 otobüsle İdlib’e doğru yola çıktı.

Konuya dair bir açıklama yapan Feylaku’r Rahman Sözcüsü Vail Ulvan, Ruslarla yapılan anlaşma çerçevesinde, Doğu Guta’ın güneybatısından tahliyelerin devam ettiğini ifade ederek, “Şu anda tahliye edilenlere dair net bir rakam yok. Ancak 7 bin savaşçının aileleriyle birlikte tahliye edildiğini tahmin ediyoruz. Bunlarla birlikte tahliye edilenlerin sayısı 30 bin civarına ulaşıyor” dedi.

Suriye Devlet Televizyonu, Cuma günü, Doğu Guta’dan 7 bin savaşçının aileleriyle birlikte tahliye edildiğini duyurmuştu. Bölgeden son iki günde yaklaşık 6 bin 400 sivil tahliye edilmişti.

Bir Ayda 1.630 Sivil Öldü

Rejim güçlerinin 18 Şubat tarihinden bu yana yoğun bombardıman düzenlediği Doğu Guta bölgesinde bombardımanlar sonucunda, şu ana kadar en az 330’u çocuk, 1.630 sivil öldü.

Rusya, muhalif savaşçılar ve sivillerin Feylaku’r Rahman ve Ahraru’ş Şam kontrolündeki bölgeden tahliye edilerek Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolü altında bulunan İdlib’e gitmesi için anlaşmaya varırken, bölgedeki sivilleri ve muhalif savaşçıları tahliye eden otobüsler, bölgede bulunan Rus askerler tarafından detaylı bir aramaya tabi tutuluyor.

Doğu Guta’nın güneydoğusundaki Arbin beldesinden tahliye edilen sivil ve muhalif savaşçılar uzun bir bekleyişten sonra dün, sabah saatlerinden itibaren otobüsler ile İdlib’e doğru yola çıkmıştı.

Rusya ve Feylaku’r Rahman arasında varılan anlaşma, Doğu Guta’nın güney ve doğusundaki Zemelka, Ayn Terma ve Arbin beldeleri ile Cobar semtinde bulunan 7 bin muhalif savaşçının aileleriyle birlikte tahliye edilmesini ön görüyor.

Esed rejimi tarafından yayınlanan verilere göre, son iki haftada, belirlenen güvenli koridorlar aracılığıyla 107 bin sivil Doğu Guta’dan rejim kontrolündeki bölgelere kaçtı. Gelen sivillerin büyük kısmı ise mülteci kamplarına yerleştirildi.

Ceyşu’l İslam ve Rusya Arasında Müzakereler Devam Ediyor

Doğu Guta’da tahliyelerin tamamlanmasından sonra muhaliflerin kontrolünde kalan son bölge bölgenin kuzeyindeki Duma olacak. Kasabayı kontrol altında tutan Ceyşu’l İslam ve Rusya arasında müzakereler devam ediyor.

Duma kasabasında yaşayan siviller, müzakerelerin sonuçlanmasını beklerken, AFP muhabirine röportaj veren yerel sakinlerden 30 yaşındaki Ebu Eymen, “Bu müzakereler beni korkutuyor. Ne Rusya’ya, ne rejime, ne de burada bulunanlara (muhalifler) güvenmiyorum. Sadece Allah’a güveniyorum” diyor.

“Onu Terk Edersem Bir Gün Yeniden Dönebilecek miyim?”

Ebu Eymen, sözlerini, “Bütün hayatım burada geçti ve burada kalmayı umut ediyorum. Birçok kez bölgeden çıkma fırsatı verildi ama burası uğruna oğlumu şehit verdiğim memleketimdir. Oğlumun mezarını nasıl terk edebilirim? Onu terk edersem bir gün yeniden dönebilecek miyim?” diyerek devam etti.

Öte yandan Ceyşu’l İslam Sözcüsü Hamza Bir Kaddar, Pazar günü yaptığı açıklamada, Ruslarla Duma’dan çıkmak için değil kalmak için müzakere sürdürdüklerine vurgu yaparken, müzakerelere katılan sivil komite, Çarşamba günü yeni bir toplantı düzenleneceğini duyurmuştu.

Esed rejimine yakın el-Vatan gazetesinin, dünkü sayısında yer verdiği haberine göre, Rusya ve Ceyşu’l İslam arasındaki yoğun müzakerelerden sonra ön anlaşmaya varıldı.

Haberde, iki taraf arasında süren müzakerelerin Ceyşu’l İslam’ın feshedilerek ağır silahlarını teslim etmesi ve devlet müesseselerinin Duma’da yeniden işlerlik kazanmasıyla sonuçlanabileceği ifade edildi. Tarafların varılan anlaşmayı 3 gün inceleyeceğinin altı çizildi.

Suriye’de 2011 yılından beri devam eden çatışma yılları boyunca, birçok kasaba, kent ve köy tehcir edilmişti. Rejim güçlerinin yoğun kuşatmalardan sonra tehcire tabi tuttuğu yerler arasında ülkenin en büyük ikinci kenti ve ticari başkenti Halep’in doğu semtleri de bulunuyor.

Rusya: 114 Bin Sivilin Doğu Guta’yı Terk Etti

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki muhalif grupların son kalesi Duma kasabasında Ceyşu’l İslam savaşçılarının kasabadan tahliye edilmesi için müzakerelerde ilerleyiş kaydedildiğini açıkladı. Moskova, Doğu Guta’dan Rus askerlerinin kontrolünde 114 bin sivilin tahliye edildiğini açıkladı.

Müzakerelerin Ceyşu’l İslam ve Rusya’ya bağlı Barış Komitesi güçleri arasında doğrudan gerçekleştirildiğine işaret edilen açıklamada, “Ceyşu’l İslam savaşçıları ağır silahlarını teslim ederek Doğu Guta’dan ayrılmaya hazır olduklarını bildirdiler. Kısa süre içinde çekilme başlayabilir” ifadeleri kullanıldı.

Rusya, muhaliflerle doğrudan müzakerelere girişerek, Suriye’deki rolünün sadece rejimin müzakerelerine gözlemcilik yapmak olmadığını ortaya koymuş oldu.

Rus Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı operasyon odası başkan yardımcısı Stanislav Hacımamedov, dün, Rus medyasına yaptığı açıklamada, müzakerelere gözlemcilik yapan Rus yetkililerle Ceyşu’l İslam yöneticilerinin iletişim halinde olduğunu belirterek, “En kötü ihtimalle yakın zamanda Duma’dan ayrılacaklar” demişti.

Muhalif savaşçıların Duma’dan çekilmesinin, Suriye hükümetinin tahliye otobüsleri tahsis etmesi ve güvenli koridor açılması gibi lojistik meselelerin halledilmesini gerektirdiğine işaret eden Hacımamedov, “Henüz çözülmemiş bazı noktalar var. Bunun müzakerelerin sürmesine ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Ceyşu’l İslam Savaşçıları Afrin’e Gitmeyi Teklif Etti

Rus medyasında yer alan haberlere göre ise iki taraf arasındaki müzakereler, Ceyşu’l İslam savaşçılarının tahliye edildikten sonra İdlib’e gitmeyi reddetmesi nedeniyle düğümleniyor. Muhalif savaşçılar, müzakerelerde Şam’ın batısındaki Kalamun bölgesine gitmeyi teklif etti. Rus medyasına bilgi veren kaynaklar, Ceyşu’l İslam savaşçılarının Afrin’e gitmeyi de teklif ettiğini dile getirerek, “Bu seçenek üzerinde çalışılsa da Rusya savaşçıların Afrin’e gitmesini istemiyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN