Rusya ve Esed Doğu Guta’da Sığınağı Vurdu: 37 Sivil Yanarak Hayatını Kaybetti

Doğu Guta’nın Arbin bölgesine gece yapılan napalm bombalı saldırıda çoğu çocuk 37 sivil yanarak can verdi.

, 0 Yorum

Suriye’de, Esed rejimi ve destekçilerinin Doğu Guta’da bir sığınağa düzenlediği saldırıda 37 sivilin feci şekilde hayatını kaybettiği bildirildi.

Beyaz Baretliler Sivil Savunma ekiplerinin sosyal medya hesaplarında paylaştıkları açıklamaya göre, Doğu Guta’nın Arbin beldesinde sivillerin saklandığı bir sığınağa savaş uçakları yakıcı “napalm” bombası saldırısı düzenledi.

Saldırı sonucu ilk belirlemelere göre çoğu kadın ve çocuk olmak üzere toplam 37 sivil yanarak hayatını kaybetti.

Esed rejimi ve Rusya’nın yoğun hava saldırıları nedeniyle bölgedeki siviller sığınaklardan dışarı çıkamıyor.Rejim ve şii destekçileri, Doğu Guta’yı tamamen ele geçirmek için 19 Şubat’tan itibaren saldırılarını yoğunlaştırmış, 3 Mart’ta kara operasyonu başlatmıştı.

İdlib’de pazar yerine hava saldırısı: 42 ölü, 72 yaralı

Öte yandan akşam saatlerinde Suriye’nin İdlib ilinde bir pazar yerine düzenlenen hava saldırısında da ilk belirlemelere göre 42 sivil hayatını kaybetti, 72 sivil yaralandı.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, AA’ya yaptığı açıklamada, “Akşam saatlerinde Harem ilçesindeki pazar alanına düzenlenen hava saldırısında 42 sivil hayatını kaybetti, 72 kişi yaralandı.” dedi.

Sivil savunma ekipleri arama-kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Suriyeli muhaliflere ait uçak gözlem evi tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan açıklamada da “Hımeymim Üssü’nden havalanan Rus savaş uçakları, Harem ilçesine saldırı düzenledi.” ifadesi kullanıldı.

Son iki haftada İdlib ve Hama bölgelerindeki sivil yerleşimlere düzenlenen hava saldırılarında 98 sivil hayatını kaybetti, 134 sivil de yaralandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi BMGK 24 Şubat’ta aldığı kararla, başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN