Rusya’nın İşgali Altındaki Kırım’da Müslümanlara Zulüm Devam Ediyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Kırım Tatarı Uzeir Abdullayev’in bugün Akmescit kentindeki Semaşko hastanesine götürüldüğü teyit edildi.

, 0 Yorum

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Kırım Tatarı Uzeir Abdullayev’in bugün Akmescit kentindeki Semaşko hastanesine götürüldüğü teyit edildi.

Aktivistler, Uzeir Abdullayev’in hastanede muayene edildiğini, damak ultrasonu yapılarak herhangi bir pıhtının oluşma olanağını değerlendirdiğini anlattı. Muayene sonucunda doktor damar hastalığının olmadığı ifade etti. Daha sonra Abdullayev’in tutukevine geri getirildiği bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından Abdullayev Çağrısı

Ukrayna Dışişleri Başkanlığı Sözcüsü Maryana Betsa, bugün Twitter’da yaptığı açıklamada, “Siyasi tutuklu Uzeir Abdullayev’in sağlık durumu kötüleşti. Ukraynalı doktorların onu muayene etmesini talep ediyoruz. Serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Kırım Tatarı Uzeir Abdullayev’in bugün kritik durumda hastaneye sevk edildiği bildirilmişti. Ancak daha sonra Semaşko hastanesine giden aktivistler Uzeir Abdullayev’in oraya getirilmediğini ifade etmişti. Aktivistler ayrıca Akmescit’in 6 ve 7 numaralı hastanelerinde de Abdullayev’i bulamadıklarını söylemişti.

Bilindiği gibi Avukat Mammet Mambetov Kırım Tatarı Uzeir Abdullayev’in durumunun kritik olduğunu ve onun derhal hastaneye kaldırılması gerektiğini bildirmişti.

Üzeir Abdullayev’in Sağlık Durumu Kötüleşti

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Kırım Tatarı Uzeir Abdullayev’in sağlık durumunun kötüleştiği bildirilmişti. Abdullayev, 30 Nisan’da tutukevinin revir bölümüne alındı.

Abdullayev Artık Ölüm Tehlikesi Altında Değil

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Uzeir Abdullayev’in ölüm tehlikesi altında bulunduğu aşamayı geçtiğini ve şu anda Kırımlı Tatar tutuklunun doktorların gözetimi altında olduğunu bildirdi. Çubarov, yaptığı açıklamada, Abdullayev’in ölümü gibi geri dönüşü olmayan bir olayı önlemenin, Abdullayev’in kurtarılması için birçok insanların katkıda bulunması sayesinde mümkün olduğunu vurguladı.

Bir Buçuk Senedir Tutukevindeler

Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı. Aramaların Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN