Salih Mirzabeyoğlu Vefat Etti

Kamuoyunda “Salih Mirzabeyoğlu” olarak tanınan ve 7 Mayıs’ta beyin ölümü gerçekleşen Salih İzzet Erdiş, 68 yaşında hayatını kaybetti.

, 0 Yorum

Geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi edildiği Yalova Devlet Hastanesi’nde 7 Mayıs’ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul’daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakledilen Erdiş’in, yaşam destek ünitesine bağlı süren organ fonksiyonları da durdu.

Salih Mirzabeyoğlu kimdir?

Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile tanışarak Nakşibendi tarikatına katıldı. 1970 yılında İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncılar’ın kurucuları arasında yer aldı. Bunun yanında Gölge ve Akıncı Güç dergilerini de çıkardı.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında gözaltına alındı. Daha sonra Büyük Doğu hareketi çevresinde yazı hayatına devam etti. 1991’de Amerika’nın Irak’a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi baskıları sonucunda tutuklandı. 28 Şubat sürecinde İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı. 2001 yılında idam ile yargılandı. Fakat bu cezanın kaldırılması üzerine müebbet hapse mahkum edildi. 23 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla tahliye oldu.

Salih Mirzabeyoğlu 7 Mayıs 2018 tarihinde beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılmıştır. Geçirdiği beyin kanamasının ardından Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Salih Mirzabeyoğlu, ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı. Salih Mirzabeyoğlu 16 Mayıs 2018 tarihinde 68 yaşında hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN