Saraçhane Parkın’da Son 28 Şubat Olsun Çağrısı

İstanbul Saraçhane parkında MAZLUMDER öncülüğünde, birçok Sivil Toplum Kuruluşu ve mağdur ailenin katılımı ile “Son 28 Şubat Olsun” başlıklı bir organizasyon yapıldı.

, 0 Yorum

İstanbul Saraçhane parkında MAZLUMDER öncülüğünde, birçok sivil toplum kuruluşu ve mağdur ailenin katılımı ile “Son 28 Şubat Olsun” başlıklı bir organizasyon yapıldı. Yağmur, kar ve soğuğa rağmen gerçekleştirilen bu programa birçok İslami çevreden katılımlar oldu. Programa Köklü Değişim adına Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut KAR, Hizb-ut Tahrir mensupları ve yargı zulmü mağdur aileleri de yoğun katılım ile destek verdi. Köklü Değişim Medya’nın canlı yayınladığı programda alana sembolik ceza evi koğuşları kuruldu ve 28 Şubat temsili olarak kamuoyuna yansıtıldı.

Program MAZLUMDER Başkanı Ramazan BEYHAN açış konuşması ile başladı. Daha sonra sırasıyla, Araştırma Kültür Vakfı‘nı temsilen Şemsettin ÖZDEMİRİHAK Başkanı Cihat GÖKTEMİR, 24 yıldır cezaevinde bulunan Ahmet ŞAT’ın ablası Zeynep DURMAZ, Köklü Değişim’i temsilen Hizb-ut Tahrir Medya Bürosu Başkanı Mahmut KARFatih Akıncıları‘nı temsilen Mehmet ŞAHİNHizbullahyargılamalarından uzun yıllardır ceza evinde olan Yasin DEMİR’in eşi Semiha DEMİRUmut davası yargılamasında uzun yıllar ceza evinde kalan Mehmet Ali TEKİN birer konuşma yaptılar.

Programın son bölümünde MAZLUMDER Genel Sekreteri KAYA KARTAL basın açıklamasını okudu.

Tüm konuşmalarda, bu 28 Şubat’ın son 28 Şubat olması, Müslümanların mağduriyetlerinin giderilmesi, haksız ve hukuk dışı yapılan yargılamaların yenilenmesi ve Müslümanların özgürlüklerine kavuşması için Müslümanların ellerindeki imkanlar ile gerekli olan her şeyi yaptıkları ve artık yetkili mercilerin, yargının, adım atması gerektiği özellikle vurgulandı. İktidarın ve yargının bu haksızlıkları ve hukuksuzluğu gidermek için hiçbir bahane ileri sürmemesi ve samimi olması gerektiği ifade edildi. Katılımcılar zaman zaman tekbir ve sloganlar ile konuşmacılara ve tüm programa destek verdiler.

Biz de Köklü Değişim Medya olarak, bu 28 Şubat’ın son 28 Şubat olması, ceza evlerindeki mağdur Müslümanların serbest bırakılması ve Hizb-ut Tahrir üyelerine verilen hukuk dışı cezaların kaldırılması gerektiğini ifade ediyor, tüm bu süreçte mazlum ve mağdurlar adına adım atıp söz söylemiş herkese teşekkür ediyoruz.

MAZLUMDER Basın Açıklaması:

28 ŞUBAT ZULMÜ SON BULSUN!

Ocak ayıyla birlikte 28 Şubat Mahpuslarının Serbest bırakılması talebiyle başlattığımız basın açıklaması, eylem ve etkinlik dizisinin sekizinci haftasında Ağrı’dan İstanbul’a şubelerimiz, destekçi sivil toplum örgütleri, üye ve gönüllülerimizle alanlardayız…

  • 28 ŞUBAT BRİFİNGLİ YARGI KARARLARI İPTAL EDİLSİN!
  • “28 ŞUBAT” YETER ARTIK!
  • BİTMEYEN 28 ŞUBAT HAYAT ÇALMAYA DEVAM EDİYOR!
  • 28 ŞUBAT MAHPUSLARI SERBEST BIRAKILSIN!
  • 28 ŞUBAT MAHPUSLARININ ÖZGÜRLÜK TALEBİ HEPİMİZİN İMTİHANIDIR!
  • 28 ŞUBAT NE ZAMAN SON BULACAK! ORADA KİMSE VAR MI!

başlıklarıyla yaptığımız açıklamalarla ve bu açıklamalar sırasında konuşan mahpus yakınlarının beyanlarıyla gerek sorunun boyutu gerekse taleplerimiz dile getirilmiştir.

21 yıldır ertelenen bu sorun hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları, yargı mensupları değişmesine rağmen 20 – 25 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan darbe mağduru Müslüman siyasi mahpuslar ve bunların aileleri yönünden etkisini en ağır şekilde devam ettirmektedir.

28 Şubatın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı; bir kısım 28 Şubatçının müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı; brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde dönem yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmak açık bir zulümdür.

Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorunun hemen şimdi çözülmesi gerekmektedir. Unutulmasın ki mazlumların ahı bütün siyasi hesapları ve matematik hesaplarını alt üst edecek bir güce sahiptir. Bahse konu hak talebinin gereğini yerine getirmek açıktır ki başta Yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir.

MAZLUMDER olarak,

-Binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin her yönüyle aydınlatılmasını ve bu sürecin bütün aktörlerinin açığa çıkartılarak bunlardan hesap sorulmasını;

-28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını;

-28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını

talep ediyoruz.

MAZLUMDER

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN