Soykırımın Yıldönümünde “Arakanlı” Müslümanlardan Protesto

Katil Myanmar ordusu ve Budistlerin uyguladığı şiddetten kaçarak komşu ülke Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar, Soykırımın 1. yıl dönümünde protesto gösterileri düzenledi. On binlerce kişi, Bangladeş’teki ‘dünyanın en büyük mülteci kampında’ “Bir daha asla” pankartı açarak adalet talep etti.

, 0 Yorum

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, ordu saldırılarının sadece ilk ayında en az 730’u çocuk olmak üzere 6 bin 700’den fazla Arakanlı Müslüman’ın öldürüldüğünü açıklamıştı.

Bir güvenlik görevlisinin yaptığı açıklamada protestolara yaklaşık 40 bin Arakanlı Müslüman’ın katıldığını söyledi. Arakanlı Müslümanlar evlerine geri dönebilmek için toplu dua da etti.

Yüz Binlerce Müslüman Katledildi

Katil Myanmar ordusu geçen yıl, Arakanlı Müslümanlara yönelik operasyon başlatmış, yüzbinlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Arakanlı Müslümanlar, Budist ordu ve silahlı grupların kendilerine “işkence ve tecavüz” ettiğini söylüyor. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntülerinde yüzlerce köyün yakıldığını belgelemişti.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, ordu saldırılarının sadece ilk ayında en az 730’u çocuk olmak üzere 6 bin 700’den fazla Arakanlı Müslüman’ın öldürüldüğünü açıklamıştı.

KATLİAMIN YILDÖNÜMÜNDE “ARAKANLI” MÜSLÜMANLARDAN PROTESTO

Arakanlı Müslümanlardan Aşiya Begüm, kampta “acınası” bir hayat sürdüklerini söyleyerek “Bu şekilde yaşamayı sürdüremeyiz, evimize gitmemize izin verin” dedi.

Uluslararası Af Örgütü de Myanmar Ordusu’nun üst düzey komutanlarının Arakanlı Müslümanlara yapılanlar nedeniyle insanlığa karşı suç işlemekten yargılanması gerektiğini söylemişti.

Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen bu katliam ve soykırım karşısında halkı Müslüman ülkelerin liderleri sorunu BM’ye havale etmekle yetinirken, sözde insan hakları savunucuları, kadın hakları ve çocuk hakları savunucuları ise bu katliamlara karşı kör, sağır ve dilsiz kesildiler.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti sadece kınıyor ve işlenen bu katliamı “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Arakanlı Müslümanlara Soykırım

Myanmar ordusu daha önceki yıllarda da Arakanlı Müslümanlara yönelik operasyonlar düzenlemişti. Nüfusun çoğunluğu Budist olan ülke, Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık vermiyor. Myanmar hükümeti Arakanlı Müslümanları 2014’teki nüfus sayımına da dâhil etmemişti.

Arakan’da 1970’lerde yaklaşık 2 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç dalgalarında bu sayı 300 binin altına geriledi.

BM’ye göre, yalnızca 25 Ağustos 2017’den sonra Arakandaki şiddetten kaçmak zorunda kalıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmesi mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN