SÖZÜNDE DURMAMAKLA SABIKALI ABD İLE YENİ MENBİÇ ANLAŞMASI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkiidaşı Mike Pompeo ile başta Menbiç konusu olmak üzere siyasi ve ekonomik birçok konuyu ele almak üzere Washington’da bir araya geldi.

, 0 Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında mutabık kalınan “Menbiç yol haritasına” ilişkin sürecin üç aşamada gerçekleşmesinin planlandığını açıkladı.

Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmede, YPG/PKK’nın Suriye’nin kuzeyindeki varlığı ve ABD’nin çelik ve alüminyuma ek vergi getirmesi, F-35’lerin teslimi ve Rusya’dan alınması planlanan S-400 hava savunma sistemi dahil siyasi ve ekonomik birçok ikili konuyu ele aldıklarını belirtti.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinin de konuşulduğu toplantıda, FETÖ elebaşının iadesi konusunda iki ülke arasında kurulan ortak çalışma grubunun da görüşeceğini aktardı.

Menbiç’teki Yol Haritası Üç Aşamalı

Pompeo ile her konuyu konuştuklarını beyan eden Çavuşoğlu, “Artık ABD ile ilişkilerde bize göre topu taca atma döneminin bitmesi lazım. Bu topu taca atma süreçlerinden bir tanesi Suriye’deki konulardır. Tabii bu toplantının esas amacı da Suriye üzerinde bugüne kadar yaptığımız çalışmaları da değerlendirmek ve bugün bir yol haritasını onaylamak.” dedi.

Çavuşoğlu, Pompeo ile, ABD ve Türkiye arasındaki Suriye Ortak Çalışma Grubu’nun tavsiyelerini esas alan Menbiç odaklı yol haritasını bugün onayladıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, varılan anlaşmadaki amacın,  Menbiç’in bütün terör örgütlerinden temizlenip ilçede güvenlik ve istikrarın kalıcı bir şekilde sağlanması olduğunu ve buna yönelik planın üç temel aşamadan oluştuğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, “İlk aşamada PKK’nın Münbiç’ten çıkarılması için uygulanacak planın parametreleri, yani bir ön hazırlık çalışması olacak. Ardından PYD/YPG/PKK’nın yerel yapılardan çıkarılmasına yönelik planlama tamamlanacak, daha sonra da bu bağlamda Türkiye ile ABD Münbiç’te güvenlik ve yerel yapıların oluşturulmasında iş birliği yapacak.” diyerek devam etti.

Çavuşoğlu üçüncü aşamayı ise, “Türk-ABD müşterek askeri devriyeleri güvenliği ve istikrarı sağlayacaklardır. Bütün YPG oluşumlarının Menbiç’ten çıkarılması tamamlanmış olacak.” açıklamasıyla beyan etti.

Menbiçlilerin Evlerine Dönmesi Sağlanacak

Bölgede İstikrarın sağlanmasıyla birlikte Menbiçlilerin evlerine dönmelerinin sağlanacağını söyleyen Çavuşoğlu, Menbiç’te uygulanan yol haritasının Suriye’nin diğer bölgelerinde de uygulanmasını ABD ile görüştüklerini söyledi.

ABD’nin daha önce 2016’da Obama döneminde Türkiye’ye YPG/PKK’nın çıkarılması için söz verildiğini ancak bu sözün yerine getirilmediğini hatırlatan Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın da aynı şekilde söz verdiğini fakat bir adım atılmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Yol haritasının amacı esasen ABD’nin bize 2016’da verdiği sözü tutması anlamına da geliyor.” hatırlatmasında bulundu.

Plan Bir Takvime Göre İşleyecek

Menbiç’teki yol haritasının hayata geçirilmesinin önemine işaret eden Çavuşoğlu, “Esasen bu yol haritası uygulandığı takdirde ABD ile olan ilişkilerimizi bozan unsurlardan bir tanesinden kurtulmaya başlayacağız. Bu, uzun bir sürece bırakılacak bir yol haritası değil. Aylar içinde atılması gereken adımlar.” dedi.

Ellerindeki takvimin net olduğunu, ancak sürecin biraz da sahada atılacak adımlara bağlı olacağını belirten Çavuşoğlu, YPG/PKK’nın Menbiç’ten çıkarılmasıyla yerlerini alacak unsurların belirlenmesinde ABD ve Türkiye’nin ortak çalışma yapacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, sürecin 6 aydan az bir zaman alacağını beyan etti.

S-400 Ve F-35 Konuları Konuşuldu

Çavuşoğlu, Pompeo ile görüşmesinde S-400 konusunun da konuşulduğunu ifade ederek, “Kongre’deki Türkiye’ye yönelik tehdit dilini de gündeme getirdik ve bu tehdit dilini kabul etmeyeceğimizi ve yapıcı olmadığını da esasen söyledik.” dedi.

ABD’nin, Türkiye’den, üçüncü bir ülkeden silah almamasını talep etmesinin doğru olmadığı söyleyen Çavuşoğlu, bunun iki ülke arasındaki müttefiklik ruhu ile uyuşmadığına dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin son on senede ABD’den Patriot tipi hava savunma sistemlerini talep ettiğini fakat ABD’nin bu sistemleri satmadığını ve Türkiye’nin, acil ihtiyacının olduğu bir silahı temin etme yoluna gittiğini aktardı.

F-35 savaş uçakları anlaşmasının da kapsamlı ve çok taraflı bir anlaşma olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Sonuçta diyelim ki en kötü senaryoda vermediler. O zaman kimse Türkiye’ye ‘sen ikinci bir ülkeden savaş uçağı alamazsın veya kendi uçağını üretemezsin.’ diyemez ama biz bu aşamaya geleceğimizi düşünmüyoruz.” diyerek devam etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, ilk F-35 uçağının Türkiye’ye teslimatının planlandığı gibi 21 Haziran’da olacağını söyledi.

Tillerson İle Başlattığımız Süreci Devam Ettireceğiz

Çavuşoğlu, “Tillerson’ın Ankara’ya gelmesiyle ve ‘Türkiye’ye verdiğimiz sözleri tutamadık.’ demesiyle bu süreç başladı. Tillerson ile başlayan süreci Mike Pompeo ile devam ettireceğiz. Kendisi Türkiye’nin önemini biliyor. CIA direktörü olduğu zamanda da ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Müttefikliğin önemini biliyor.” beyanında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Şöyle Devam Etti:

“Amerika’nın bize şüpheyle bakması için hiçbir sebep yok. Bizim çünkü bu konularda dediğimiz gibi yanlışımız, hatamız yok ama maalesef hem burada FETÖ’nün mevcudiyeti, iade edilmemesi hem de Menbiç konusunda ve özellikle YPG’ye verilen destek güveni biraz sarstı. Bu konuda bir adım atalım dendiği zaman da şimdi biz sana küstük denmez. Bakanlıklar arasında da diyaloğun daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu çalışma grubunu çok iyi kullanıp, mayınlı alanları temizlememiz gerekiyor.”

FETÖ Konusu

Pompeo ile yapılan görüşmede FETÖ konusunun da ele alındığını belirten Çavuşoğlu, bu konuda da bir çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Oluşturlan Çalışma grubu bu konuları ele alacak. Pompeo, ‘Sizden gelen ve gelecek her şeyi ciddiye alacağız.’ dedi. Bu önemli. Bir önceki yönetim bu konularda ciddi adımlar atamamıştı.” dedi.

Çavuşoğlu, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi konusundaki tartışmalara değinirken de şunları ifade etti:

Türkiye doğru dürüst istemedi diyorlar, bu doğru değil. Biz elimizdeki tüm delilleri, mahkeme kararlarını, hepsini, FETÖ’nün darbenin arkasında olduğu ve Türkiye’deki diğer işlediği suçları buradaki makamlara usulüne uygun bir şekilde ilettik ve biraz önce dediğim gibi artık topu taca atma dönemi bitti. Bu çalışma grubu konuları ele alacak.”

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN