Suriye’de savaşın kaybedeni çocuklar

Birleşmiş Milletler, Suriye savaşında son beş yılda ölen ya da sakat kalan çocukların sayısının 7 bin 500’e ulaştığını bildirdi.

, 0 Yorum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virgina Gamba Suriye’deki savaşın çocuklar açısından sonuçlarını ele alan yeni bir rapor açıkladı.

New York’ta yaptığı açıklamada, Suriye’deki savaşta kurban sayısının giderek arttığını, çocukların da bu şiddetten nasibini aldığını söyleyen Gamba, çocuklara yönelik 12 bin 500 ağır ihlalin kayıtlara geçirildiğini belirtti.

BM yetkilisi, bunlar arasında varil, misket bombaları ya da çarmıha gerilme sonucu ölümlerin de bulunduğuna dikkat çekerek, Suriye’de son beş yılda 7 bin 500 çocuğun öldüğünü ya da sakat kaldığını ifade etti.

BM temsilcisi Gamba “Rapor, cezasız kalınan bir ortamda ,çocuklara yönelik işlenen ürkütücü şiddeti tanımlıyor” diye konuştu.

‘Çocuk savaşçı’

Çocukların savaştırıldığını da vurgulayan Gamba, 2013 Kasım ayı ile 2018 Haziran ayı sonuna dek çocukların silahlandırılarak çatışmalara katıldığını belgeleyen 3 bin 377 vakanın tespit edildiğini ifade etti.

Virgina Gamba “çocukların ÖSO ve IŞİD gibi silahlı grupların yanı sıra Esed rejimi ordusuna da alındığını” belirtti. BM temsilcisi Esed rejiminin reşit olmayan çocukların orduya alınmalarının durdurulacağı sözünü verdiğini hatırlattı.

BM temsilcisi Gamba Suriye savaşındaki bütün taraflara soruna siyasi bir çözüm bulma ve çocukları daha iyi koruma çağrısı yaptı.

Deutsche Welle

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN