Tatarlardan çağrı: Ya Ruslar Kırım’dan çıkacak ya da biz yok olacağız

Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, ‘Aynı acıları yeniden yaşamamak için Rusya’nın Kırım’ı en kısa zamanda terk etmesi gerekiyor.’ dedi.

, 0 Yorum

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, 1783 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilk işgalinden sonra Kırım Tatarların başına gelen bütün acıların yeniden yaşanmaması için Rusya’nın Kırım’ı en kısa zamanda terk etmesi gerektiğini söyledi.

QHA’nın aktardığına göre Refat Çubarov, Anadolu Ajansı muhabirinin Kırım’ın işgali, Türkiye-Ukrayna iş birliği ve Ukrayna’daki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya bağlanması ile ilgili görüşlerini aktaran Çubarov, bu konuda uluslararası faaliyetleri en üst düzeye taşımaya çalıştıklarını söyledi.

Rusya’nın Kırım’dan çıkmasının varoluşsal bir soruna dönüştüğünü ifade eden Çubarov, “Sadece umut değil. Ukrayna halkı Kırım halkı ve Kırım Tatarları bunun için ne gerekiyorsa yapıyor. 234 yıllık tarihimizi, geçmişimizi yok edecek. 1783 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilk işgalinden sonra başımıza gelen bütün acılar, Rusya yüzünden geldi. Böyle tarihi bir tecrübemiz var. Aynı acıları yeniden yaşamamak için Rusya’nın Kırım’ı en kısa zamanda terk etmesi gerekiyor. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız çünkü başka bir şansımız, alternatifimiz yok. Ya Ruslar Kırım’dan çıkacak ya da biz yok olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Çubarov, Kiev’de NATO ve BM yetkilileriyle yapılan toplantılarda Rusya’ya karşı yaptırım kararları alındığını anımsatarak, “Ancak Batılı ülkeler bu yaptırımları sıkı tutmadı.” dedi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN