Tillerson: ‘Obama’nın Hatasına Düşmeyeceğiz, Suriye’den Çekilmiyoruz’

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Suriye’de şartlar oluşmadığı sürece ABD ordusunun Suriye’den çekilmeyeceğini söyledi.

, 0 Yorum

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD ordusunun Suriye’den çekilmeyeceğini açıkladı.

Stanford Üniversitesinin düşünce kuruluşu Hoover Enstitüsü’nde Amerika’nın Suriye politikasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Rex Tillerson, askeri başarıların önemli olduğunu ancak tek başına siyasi geçiş sürecinin başarısının garantisi olamayacağına söyledi.

Irak’tan erken çekilen Obama yönetimini eleştiren ABD Dışişleri Bakanı, “Suriye’deki askeri misyonumuz, koşullar temelinde kalacaktır. 2011’de yaptığımız Irak’tan erken çekilme hatasını tekrar edip, Suriye’den de erken çekilmemeliyiz. Bu hata El-Kaide’nin hayatta kalmasına ve zamanla IŞİD’e dönüşmesine, IŞİD’in ve diğer terörist örgütlerin ülkeye zarar vermesine yol açtı “ dedi.

“Kilit hedef İran”

ABD’nin Suriye politikasının “kilit hedefinin” İran’ın bölgedeki etkinliğini azaltmak olduğunu anlatan Tillerson, ABD ordusunun Suriye’den çekilmesinin bölgeyi İran’a teslim etmesi anlamına geldiğini söyledi.

Rex Tillerson, Rusya ve İran’ın Suriye rejimi lideri Beşar Esed’e verdiği desteğin Esed’i güçlendirdiğini kaydetti, bu nedenle barış sürecinde ‘Esed’in görevi derhal bırakmasının beklenmemesini ve bu konuda sabırlı olunması’ gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN