1 Trump’ın İki Devletli İşgal Planı Ortaya Çıktı – Değişim Haber

Trump’ın İki Devletli İşgal Planı Ortaya Çıktı

ABD’nin “iki devletli çözüm” adı altında hazırladığı işgal planına göre Aksa’yı içine alan eski şehirin de bulunduğu Kudüs tamamen “İsrail”e verilirken, Ebu Dis denilen küçük bir bölge Filistin’in başkenti olacak.

, 0 Yorum

ABD’nin “iki devletli çözüm” adı altında hazırladığı işgal planına göre Mescid-i Aksa’yı içine alan eski şehirin de bulunduğu Kudüs tamamen “İsrail”e verilirken, Ebu Dis denilen küçük bir bölge Filistin’in başkenti olarak tanınacak.

“İsrail” Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan ABD, yeni bir sinsi planın peşinde. İki devletli çözüm vurgusuyla Filistin’i bu coğrafyadan atmaya çalışan ABD, Aksa’yı “İsrail” yönetimine vermeyi planlıyor.

Filistin İşgal Planı Ramazan’dan Sonra Açıklanacak

Kudüs’te ABD’nin “İsrail” Büyükelçiliğinin açılması, tüm İslam alemini ayağa kaldırırken dünyadan da ABD’ye ciddi tepkiler yükselmişti. Tepkiler henüz dinmezken ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin barış planı adı altındaki yeni işgal planı ortaya çıktı.

Ramazan’dan sonra açıklanması planlanan Filistin barış planına göre, başkenti Ebu Dis olan sınırlı bir Filistin devleti kurulmasını öngörülüyor.

Barış Adı Altında İşgal

Trump yönetiminin bir süredir üstünde çalıştığı ve bizzat damadı Jared Kushner tarafından ilgilenilen sözde Filistin-“İsrail” barış planını, Ramazan’dan sonra, haziran ayı ortasında açıklanacağı bildirildi. ABD’li diplomatlar ve Yahudi lobilerince hazırlanan plan Filistin devletinin kurulmasından çok yeni bir işgal planını sunuyor.

Aksa Müslümanlardan Alınacak

Devlet kurulmasını vadeden Kushner’in barış planında en dikkat çekici detay Mescid-i Aksa’nın durumu. Filistin devletinin başkenti Doğu Kudüs’teki Ebu Dis olacak olsa da plana göre Mescid-i Aksa’nın yer aldığı Eski Şehir’in denetimi tamamen “İsrail”de olacak.

Kukla Devlet Kurulmaya Çalışılıyor

Mossad’a yakınlığıyla bilinen Debka’da yer alan haberde konuya ilişkin farklı ve bir o kadar dikkat çekici detaylar yer aldı. Kudüs’ün işgali ile birlikte, göstermelik bir Filistin devleti kurmayı hedefleyen ABD, devletin her organını da yine kendi müttefiklerine teslim edecek.

Örneğin; kurulacak Filistin devleti, Batı Şeria’nın yarısı ile Gazze’den oluşacak, Ürdün Vadisi “İsrail”in kontrolünde olacak. Bununla birlikte Batı Şeria’nın çevresini de “İsrail” askerleri koruyacak. Filistin’deki camilerin yönetimini Ürdün’e verilmesi planlanırken, Gazze’den Hamas’ın çektirilmesi de hedeflenen diğer maddeler arasında.

Suudi Arabistan- Bae Garantör

Orta Doğu’yu yeniden şiddet sarmalına sokacak planın garantörleri de ABD’den farksız. Mısır’ın darbeci lideri Sisi, Filistin ve “İsrail”in pazarlıklara başlayabileceğine işaret ederken, “İsrailli” Jerusalem Post gazetesi, anlaşmanın arkasında garantör olarak Suudi

Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in bulunduğunu yazdı.

Suudi Veliaht Prens Selman, daha önceden barış planına ilişkin Filistinlilere yönelik “ya anlaşmayı kabul etsinler ya da çenelerini kapatsınlar” demişti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN