Trump’tan Filistin’e ‘Yardım Kesme’ Tehditi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış sürecinde müzakere masasında olmaması durumunda, Filistin yönetimine yıllık 300 milyon dolardan fazla yaptığı ekonomik yardımı kesebileceği yönünde tehditte bulundu.

, 0 Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış sürecinde müzakere masasında olmaması durumunda, Filistin yönetimine yıllık 300 milyon dolardan fazla yaptığı ekonomik yardımı kesebileceği yönünde tehditte bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Filistin yönetimine yıllık 300 milyon dolardan fazla yaptığı ekonomik yardımı kesebileceği yönündeki açıklamasına Filistin’den yanıt geldi.

Filistin Yasama Konseyi üyesi Hanan Aşravi, ABD Başkanı Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı ‘yardımları kesme’ tehditine yanıt verdi.

‘Trump Bizi Sabote Etti’

Filistin Yasama Konseyi üyesi Hanan Aşravi yaptığı açıklamada ‘Bize şantaj yapamayacaklar. Başkan Trump bizim barış, özgürlük ve adalet arayışımızı sabote etti” dedi.

‘Kendi Sorumsuz Eylemlerinin Sonuçları İçin Filistin’i Suçlamaya Cüret Ediyor’

Aşravi açıklamasının devamında ” Şimdi de (Trump) kendi sorumsuz eylemlerinin sonuçları için Filistin’i suçlamaya cüret ediyor” ifadelerini kullandı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bir hiç uğruna milyarlarca dolar ödediğimiz ülke sadece Pakistan değil, birçok ülke var. Örneğin Filistinlilere bir yılda yüzlerce milyon dolar ödüyoruz ve karşılığında hiç saygı görmüyoruz. Uzun süredir gecikmiş barış anlaşmasını İsrail ile müzakere etmek bile istemiyorlar. Müzakerenin en zor kısmı olan Kudüs kısmını tartışma dışı bıraktık; (aksi durumda) İsrail’in bunun için daha fazla bedel ödemesi gerekecekti. Halbuki artık barışı konuşmak istemeyen Filistinlilere neden gelecekte de bu büyük miktarlardaki ödemeleri yapmamız gereksin?” değerlendirmesini yapmıştı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley de konuyla ilgili açıklamasında, “Filistinliler müzakere masasına geri dönmeyi kabul edinceye kadar (BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna-UNRWA) yardımları yapmayacağız” ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN