“Türkiye, ABD’den Habersiz Hareket Etmez”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Pazar günü “İsrail”de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ABD ile koordine olmadan ve en azından ABD ile fikir birliğine varmadan herhangi bir askeri müdahalede bulunacağını düşünmüyoruz” dedi.

, 0 Yorum

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Pazar günü “İsrail”de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ABD ile koordine olmadan ve en azından ABD ile fikir birliğine varmadan herhangi bir askeri müdahalede bulunacağını düşünmüyoruz” dedi.

“İsrail” ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin bazı şartlara bağlı olduğunu söyledi.

ABD, YPG/PKK’yı Emniyet Altına Almak İstiyor

Bolton, askerlerinin, Suriye’de IŞİD’den geriye kalanların da bölgeden temizlendiğinden emin olunduğunda çekilebileceğini belirtti:

Askerlerimizi tehlikeye atmamak ve aynı zamanda Başkan Trump’ın, bizimle birlikte mücadele eden Suriyeli muhalif kuvvetlerin (YPG/PKK) hayatlarının tehlikeye atılmayacağı talebini de karşılamak için, Türkiye’nin ABD ile koordine olmadan ve en azından ABD ile fikir birliğine varmadan herhangi bir askeri müdahalede bulunacağını düşünmüyoruz.”

Bolton, ABD’nin Suriye’den çekilmesi için bir takvim olmadığını ve şartların yerine getirildiğini gördükten sonra “bir takvimden bahsedilebileceğini” kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin Suriye ve IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Suriye’den çekilme sürecini görüşmek üzere Pazartesi günü Türkiye’ye gelecek.

Amerikan heyetinin temasları 2 gün sürecek.

Trump: IŞİD Tamamen Yenilmeden ABD Askerinin Tümü Çekilmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump ise IŞİD tamamen yenilgiye uğratılmadan Amerikan askerlerinin tümünün Suriye’den çekilmeyeceğini söyledi.

Pazar günü Camp David’de danışmanlarıyla yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, geri çekilmenin “bir gecede olmayacağını” söyledi:

Suriye’den çekiliyoruz. Askerlerimizi oradan çekeceğiz. Bunu o kadar da hızlı yapacağımızı hiç söylemedim. Ancak IŞİD’i yok ediyoruz. 2 yıl önce başkanlığa seçildiğimde IŞİD Suriye’nin ve Irak’ın her yerindeydi. IŞİD’i Irak’tan söküp attık. Suriye’den çekiliyoruz ama bunu da yapıyoruz ve IŞİD bitene kadar tamamen çekilmiş olmayacağız.”

Başkan Trump, geçen ay ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklamıştı.

Bu açıklama sonrası ABD Savunma Bakanı James Mattis, IŞİD’le Mücadele Uluslarası Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk ve son olarak da Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Kevin Sweeney istifa etmişti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN