Türkiye HTŞ’yi Terör Listesine Aldı

Resmi gazetede yayımlanan karara göre Türkiye, Suriye’deki Heyet Tahrir Şam örgütünü, daha önce kara listeye aldığı El Nusra’nın güncel hali olarak kabul etti. Türkiye, HTŞ ile görüşmeler sonrasında İdlib çevresinde 12 gözlem noktasını kurabilmişti.

, 0 Yorum

Türkiye Suriye’de faaliyet gösteren silahlı muhalif örgütlerden Heyet Tahrir Şam’ı “terör örgütü listesine” aldı. Resmi gazetede 31 Ağustos Cuma günü yayımlanan kararda, Heyet Tahrir Şam’ın daha önce listeye alınan El Nusra örgütünün güncel ismi olduğuna işaret edildi. Kararda “DEAŞ ve El Kaide bağlantılı tüzel kişi, kuruluş ve organizasyonlar” başlıklı bölümde yer alan El Nusra adının Heyet Tahrir Şam’ı da kapsayacak şekilde güncellendiği belirtildi.

Heyet Tahrir Şam, Rusya destekli Suriye ordusunun kapsamlı bir operasyona hazırlandığı Türkiye sınırındaki 3 milyon nüfuslu İdlib vilayetinin yüzde 60’ını kontrol ediyor. Bölgedeki muhtemel operasyonun büyük bir göç dalgası yaratmasından endişelenen Ankara’nın diplomatik çözüm çabaları çerçevesinde Heyet Tahrir Şam örgütüyle de müzakerelerde bulunduğu iddia edilmişti.Moskova yönetiminin El Kaide uzantılı olan örgütün kendini lağvetmesi için baskı yaptığı, bunu olası bir operasyonu engellemek için ön şart olarak sunduğu belirtilmişti.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre, Türkiye’nin Heyet Tahrir Şam’ı “terör örgütü  listesine” almasında Rusya’nın etkisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. Türkiye, Rusya ve İran’ın girişimiyle yürütülen Astana görüşmeleri çerçevesinde bölgede ateşkesin takibi için gözlem noktaları kurulması kararlaştırılmıştı. Türkiye, HTŞ ile görüşmeler sonrasında gözlem noktalarını kurmuştu. Suriye rejiminin olası askeri operasyonuna hazırlık olarak Türkiye’nin bölgede oluşturduğu 12 gözlem noktasına asker takviyesi yaptığı, sınırına da beton bloklarla önlem aldığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN